Přejít k hlavnímu obsahu
I za projektem s nálepkou AI se momentálně může nacházet spousta práce. | Foto: moody allen
I za projektem s nálepkou AI se momentálně může nacházet spousta práce. | Foto: moody allen
moody allen -

Spoj uměleckou intuici s umělou inteligencí, provede tě moody allen

Nechci zapadnout do davu a těší mě hledat v tvorbě nové postupy. Řešení této úlohy je jednoduché a komplikované zároveň. Autor by se při tvorbě měl řídit vlastní intuicí, kterou ale současně kontroluje rozumem a zkušenostmi.

Pro mě je při psaní přirozené vyprávět příběhy. K rapu se to hodí, tak super. Jenže storytelling je pro rap klasika, jak celou perspektivu vyprávění posunout? Odpověď zní – vyprávět celou desku skrze více forem – spojit rap, slam poetry a klasickou poezii do jednoho propojeného příběhu. Tracky musí fungovat samostatně a také v kontextu celé desky. Průvodcem příběhů jsem já: moody allen – poutník lidským podvědomím.

První skladba, která opustila dílnu projektu, se jmenuje Začátek Konce Rtu. Jde o expozici mého – moodyho světa. Jejím cílem bylo ukázat posluchačům i divákům, že se na scéně objevilo něco nového. Tomu odpovídal i technologický postup při tvorbě videoklipu.

Hip hopový grafik známý světu pod přezdívkou Spiteducation spojil dohromady umělou inteligenci Midjurney generující statické obrazy a druhou AI Gen-2, skrze niž tyto dystopické obrazy rozhýbal. Midjourney vygenerovalo 3300 obrázků, Gen-2 z nich rozhýbal 1129 videí a z jejich selekce vyselektoval Spiteducation necelých 5 minut klipu. Tento postup v takovém rozsahu je v Česku unikátní – moody allen je tak první hudební projekt, který v českém prostředí pracuje s AI v takovém rozměru.

Celý klip k tracku Začátek Konce Rtu se nese v duchu magického. Tento rozměr projektu potvrzuje fakt, že Gen-2 se během práce tvůrců vyvíjela a stále vyvíjí. Video tak odráží poslední výstřelky technologického vývoje lidstva.

Video odráží poslední výstřelky technologického vývoje lidstva. | Zdroj: moody allen

Spousta diváků si představuje, že práce s umělou inteligencí je jednoduchá a jaksi „zadarmo“. Ani zdaleka to není pravda. Nejprve si musíte vymezit kulturní identitu vizuálu v heslech. Následující hodinu ji upravujete, než se podaří vygenerovat první obraz adekvátní alespoň zhruba vašim představám. Jak je uvedeno výše, obrazů bylo 3300 a styl i obsah se měnil, tudíž hesla a výsledek se měnil každou vteřinu.

Chci říct, že i za projektem, který má na sobě nálepku AI se momentálně může nacházet spousta práce a čím dříve se naučíme s touto metodou pracovat, tím lépe. Rozšíří to tvůrčí možnosti a zvýší šance na realizaci i nejdivočejších výplodů fantazie. I tady ale platí totéž, co uvádím na začátku textu. Aby se nenaplnilo to, čeho se kulturní obec obává „umělá inteligence vytlačuje člověka z tvůrčích oborů“ je potřeba spojit intuici, řemeslo a lidskou práci. Pak dojde člověk a stroj symbióze. Moody tomu věří a Začátek Konce Rtu je toho živoucím důkazem.

Video odráží poslední výstřelky technologického vývoje lidstva. | Zdroj: moody allen

Otestovali jste už také dovednosti umělé inteligence? Podělte se s námi v komentářích nebo napište svůj příbeh na redakce@frontman.cz.

Tagy komunita moody allen

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

moody allen
Moody Allen je audiovizuální projekt, který skrze stejnojmennou postavu vypráví sérii reportážních příběhů reflektujících aktuální dění v Česku i ve světě. Moody Allen není jen název projektu, ale persona poskytující kritick…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY