Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 23.05.2021 - 00:01

Spellcaster Stanley Clark: basa ve stylu Stratocasteru

Firma Oneonta Guitars připravila ve spolupráci s excelentním baskytaristou a kontrabasistou Stanley Clarkem, pětinásobným držitelem Grammy a řady dalších cen včetně Miles Davis Award, signovaný čtyřstrunný model baskytary Spellcaster, využívající klasickou koncepci Stratocasteru. Použité materiály a design těla jsou identické s předlohou, rozdílná je kromě jiného menzura a také tvar reverzní hlavice, i když tato součást měla u původních prototypů tradiční stratovské linie, ale na Clarkovo přání byla hlava finální verze Spellcasteru upravena.

K olšovému korpusu je přišroubován javorový krk, jehož profil vychází z Clarkových oblíbených bas značky Alembic, palisandrový hmatník nese 25 pražců a kromě standardního ořechu širokého 38 mm zde (podobně jako u nástrojů Sandberg) najdeme také kovový nultý pražec, zajišťující stejnou barvu a atak „prázdných“ strun jako noty hrané v polohách.

Vzhledem ke krátké menzuře 30.5 palců je hlavice řešena reverzně, což poskytuje potřebnou tenzi struně E a naopak snižuje pnutí struny G. Hardware sestává z vibrata ve stylu Fender Synchronized s litými kameny, trámcového srážeče strun a subtilnějších ladicích strojků s rondely ve tvaru Y.

Zvuk přenáší trojice jednocívkových snímačů, navržených zkušeným Kentem Armstrongem a Tomem Lieberem, a ovládání dodržuje zvyklosti Stratocasteru: pětipolohový přepínač se známými konfiguracemi (1, 1 + 2, 2, 2 + 3, 3), celková hlasitosti a dvě tónové clony pro krkový a střední singl. Integrován je také páčkový switch přidávající kombinace kobylkového + krkového snímače nebo všech tří single coilů současně. Spellcaster Stanley Clark, inspirovaný Stratem 1964, je k dispozici v transparentním laku Vintage Sunburst za cenu pohybující se okolo 1640 dolarů.

„Oneonta Spellcaster Bass není určen k plnému nahrazení vašeho stávajícího nástroje, ale byl navržen, aby poskytl více možností a rozšířil zvukovou paletu,“ říká Stanley Clarke. „Až přijde čas hrát skladbu s basovým sólem, tohle budeš chtít mít ve svých rukou.“

Tagy Spellcaster Stanley Clark Oneonta Guitars
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY