Přejít k hlavnímu obsahu
Southpaw zestárli, ale s grácií. | Foto: https://www.facebook.com/Southpaw-183990714258
Southpaw zestárli, ale s grácií. | Foto: https://www.facebook.com/Southpaw-183990714258
Martin Hošna -

Southpaw ve své úzkosti nepanikaří. Naopak zrají jak víno

Po třinácti letech se dala dohromady dnes již indierocková legenda, aby nečekaně vydala nové album I'm Really Gonna Miss These Songs When I'm Dead. Přestože z kapely zbylo jen autorské duo Jiří Burian a Karel Havlíček, zní Southpaw stále autenticky a neotřele.

Nultá léta patřila na Ostrovech i jinde ve světě indie rocku. Nebylo tomu jednoznačně v naší domovině, kde se tento žánr pomalu dostával do podvědomí až s nástupem Muse, White Stripes, anebo tuzemských průkopníků Sunshine. Southpaw brali inspiraci od těch nejlepších  jinak tomu není ani v případě I'm Really Gonna Miss These Songs When I'm Dead.

Oproti svým předchozím albům se ústřední dvojice Burian/Havlíček více ponořila do vlažného tempa, jemuž ovšem nechybí velikášský přístup i pozoruhodně atmosférické klima. Drsná elektronika ustoupila jemným smyčcovým doprovodům, syntezátory leckde zní chytře stadiónově, jakoby opouštějící klubové prostory. Takový je hnedle vlajkový singl Head in the Clouds s působivým videoklipem. Nadprůměrné absolutorium je ale všudypřítomné i v dalších peckách, pojednávajících o lidských vztazích, životě a smrti... Southpaw ale nekopírují. Světovými trendy se nechávají volně inspirovat. Rádiovému mainstreamu může narozdíl od minulosti vyhovovat skoro každá skladba. Good Morning vzdává hold starému brit popu, See You Next Time má temnou konjukturu jako u White Lines, zářivé melodie a podprahovou euforii v duchu The Killers v sobě nese April Skies, světlo na konci tunelu ukazuje When I'm Dead.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Kromě skladatelského umu lze obdivovat elegantní instrumentaci, která je v kombinaci s ležérním vokálem „tajnou přísadou“ úspěchu comebackového alba. Southpaw zestárli, ale s grácií. Píší na jistotu, přímočařeji, popově, o poznání víc arénově. Jak kapela bude znít naživo s novými členy, bubeníkem Petrem Hatašem (the.switch), baskytaristou Janem Mišákem (No Distance Paradise) a dalším kytaristou Martynem Starým (WYFE), je určitě výzva, kterou si nenechme ujít.

southpaw

Southpaw  I'm Really Gonna Miss These Songs When I'm Dead

X Production 42:28

80 %

Tagy Southpaw Jiří Burian Karel Havlíček

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY