Přejít k hlavnímu obsahu
Opravdová odlišnost? U znělky o počasí. | Foto: Jan Tran
Opravdová odlišnost? U znělky o počasí. | Foto: Jan Tran
redakce -

Soundsgate symfonický orchestr nahrál exkluzivní znělky pro nový zpravodajský kanál

Zkoušeli jste svou hudbu někdy dostat do televize? Uspět u zpravodajského projektu CNN Prima NEWS se podařilo týmu mezinárodně uznávaných hudebníků a skladatelů platformy Soundsgate. Mohli by vás inspirovat, přestože za sebou žádný profi tým nemáte. Finální zvuk vznikal pod vedením Chrise Egana, rezidenta legendárních Abbey Road Studios.

Hudba vznikala ve spolupráci se čtveřicí mezinárodně oceňovaných skladatelů: Petr Wajsar – držitel Českého lva za hudbu k filmu Hastrman, Elia Cmíral – jediný Čech tvořící hudbu v Hollywoodu, Zuzana Michlerová – finalistka světové soutěže skladatelů filmové hudby v belgickém Gentu a Tomáš Živor, absolvent prestižní Berklee College, který vedl vývoj zvuku a hudby k videohře The House of Da Vinci. Na nahrávání se podílel devadesátičlenný tým hudebníků, autorů, dramaturgů, skladatelů a zvukových mistrů.

„Opravdovou odlišnost jsme si dovolili například u znělky počasí, která je klidnější a méně akční. Všechny ostatní, to znamená zprávy, sport, doprava jsou v pohybu, hraje zde velkou roli žesťová sekce, tedy trubky, trombóny, lesní rohy a naopak více v pozadí je ta lyrická, dřevěná sekce, tedy flétny, hoboje, klarinety, která si zahraje víc právě v té ve znělce počasí,“ vysvětluje hlavní skladatel projektu Petr Wajsar.

Ve studiu Národního domu v pražském Karlíně hudbu nahrál symfonický orchestr Soundsgate orchestra pod taktovkou dirigenta Dominika Svobody. „Jde o průlom, protože až na výjimky se televizní znělky tvoří virtuálně. Teď hudební banky a počítače nahradili hudebníci, nástroje a skvěle sehraný orchestr,“ řekl.

Díky originálním orchestrálním nahrávkám zní CNN Prima NEWS dynamicky, plně a znělky skvěle podtrhují koncept zpravodajství. „Znělky jsme vytvořili tak, aby působily originálně, moderně a aby měly hudebně i zvukově dobře zapamatovatelné prvky. Tak, aby posluchač, který nebude přímo fyzicky sledovat televizi vždy rozpoznal, že jde o kanál CNN Prima NEWS,“ vysvětluje Art Director Soundsgate Martin Smutný.

Znělky nejsou jenom symfonické, mají i elektronický podkres, takže se jedná o fúzi dvou různých stylů. Jejich finální zvuková podoba do televizního vysílání vznikla ve spolupráci s rezidenty Abbey Road Studios v Londýně. „Zvuk a veškerá postprodukce se dělala v Londýně pod vedením člena postprodukčního týmu Soundsgate Chrise Egana, což je jedna ze světových hvězd současného zvuku, jehož práci najdeme například ve filmu Fantastic Beasts,“ doplnil Jan Šindelovský, Music Creative Producer.

Dirigent Dominik Svoboda | Foto: Jan Tran Elia Cmíral | Foto: Jan Tran Tomáš Živor Zuzana Michlerová Martin Smutný Petr Waisar
Tagy Soundsgate televizní znělky Petr Waisar Alexandr Smutný

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY