Přejít k hlavnímu obsahu
V. Motýlek Savec - Ne, 24.03.2013 - 10:02

SONUUS i2M: Spolehlivý dělník, který nepřekáží

Midi jsem zatím s výhodou používal jen na programování bicích při domácím nahrávání demáčů. Víc jsem od midi nechtěl. Pak jsme ale s Alexem ohlásili na OSA jakýsi původní hudební cyklus. Přitom jsme zjistili, že chceme-li, aby naše společné dílko bylo řazeno v kategorii vážná hudba, musíme dodat notové party. A co teď?

Midi by mohla být cesta. Ale jak? S hrůzou jsem si vzpomněl na to, jak jsem kdysi pracně v midi datlil songy Visáčů, aby mi pak bylo odměnou, když počítací stroj na obrazovce ukázal partituru, kterou už pak stačilo vytisknout a nalepit na kartu ohlášky! Ano, bylo to v předempétrojkovém pravěku, tak proč tedy mám já, prostý punkový hudebník, činit i v ranné době blue ray disků? OSA sveřepě trvala na do kuliček zapsaném baskytarovém partu, a tak jsem se musel podvolit.

Mírný optimismus skýtal ten fakt, že máme dílko nahráno. To bude jednoduché: z audiostopy vyrobíme přes převodník midistopu a dál přenecháme dřinu stroji! Můj optimismus ale zchladil Alex, když mi povyprávěl o svých marných pokusech na dané téma s několika nejmenovanými midipřevodníky. Přesto jsem přebral iniciativu (musel jsem - přeci to nebudu psát sám?) a od kytary.cz jsem si půjčil odborníky doporučovaný sonuus.

Co jsem vybalil z malé krabičky?

- vlastní zařízení ve tvaru hranůlku o málo větším, než některé flashky, na jednom konci se vstupem na velkého jacka, opačný konec pak má rozhraní USB;
- USB kabel;
- júsrs gájd v angličtině.

Po připojení k PC začal sonuus měnit barvy mezi zelenou a oranžovou. Mezi tím jsme začali ze stránek výrobce vybírat a stahovat potřebný software. To bylo bez problému, stejně jako jeho následná instalace. S Cubase pracoval také bezchybně. Jako největší opruz se tedy ukázala nutnost registrace s překvapivou možností zvolit si vlastní 4-místné ID numero.

Po instalaci stačilo tlačítkem u loga navolit barvu jednoho ze 4 módů: kytara, kytara (chromaticky), baskytara, baskytara (chromaticky). Pro naši potřebu jsme zvolili poslední z nich a začali z externího přehrávadla hrnout basovou stopu do počítače. A skutečně se povedlo, dobrali jsme se i k notovému zápisu! Mise byla splněna, OSA může být uspokojena. Jen upozorňuju, že kvalita notového zápisu bude patrně záviset na míře sofistikovanosti použitého software. V mém Sonaru 3.1 bylo zapotřebí lehce editovat.

Samozřejmě že jsme vyzkoušeli i zbývající možnosti s opravdickými nástroji, a ani tady se nevyskytl jediný problém. Ještě bych mohl zveřejnit konfiguraci použitého počítadla. Tedy: čtyřjádrový intel i-5, Windows 7, Cubase SX-3, zvuková karta Presonus fire studio 26x26, další midi usb vstupy - ovladač Behringer BC2000.

Závěrem:

Sonuus i2M nabízejí kytary.cz za cca 3200,-Kč. Pokud potřebujete často z akustických nástrojů často vyrábět midi, za tyto peníze dostanete spolehlivého dělníka, který nepřekáží, když ho nepotřebujete. Pokud jeho dovednost budete potřebovat jen jednou za čas, půjčte si ho.

Vladimír Motýlek Savec. Baskytarista souboru Visací zámek.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY