Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 16.11.2021 - 00:01

Softwarové verze Rolandů TR-707 a TR-727

Od svého uvedení na trh v roce 1985 se Rhythm Composery Roland TR-707 a TR-727 staly srdcem skladeb v celé řadě žánrů včetně synth popu, acid housu, industriálu, elektra, indie, alternativního rocku a dalších. Nyní mohou příznivci vintage beatů využít přímo ve svém DAW softwarové alternativy těchto automatů, které jsou postaveny na patentované technologii Analog Circuit Behavior, poskytující autentický zvuk a několik moderních vylepšení v podobě nových funkcí.

TR-707 a TR-727 byly prvními bicími automaty Roland, které kompletně pracovaly se samply. To však nebránilo tomu, aby se 15 firemních rejstříků bicích v modelu 707 a odpovídající zvuky obsažené v provedení 727 staly klasikou. Základní architektura byla podobná jako u variantyTR-909 a ke generování zvuku sloužily osmi nebo šestibitové samply se vzorkovací frekvencí 25 kHz. Vzorky byly tak krátké, že se jejich čas prodlužoval pomocí analogového obvodu. Výsledkem tohoto raného hybridního procesu byl jedinečný, poněkud drsný zvuk, který je dodnes oblíbený.

Do softwarových verzí, využívajících zmíněnou modelingovou technologii ACB, integroval výrobce řadu funkcí, které u původních modelů nebyly k dispozici. Mnohé z nich jsou inspirovány oblíbenými modifikacemi obou bicích automatů. U zvuků lze např. přesně nastavit parametry attack, decay či tuning a do nabídky byl zařazen také overdrive a envelope sekce.

Aktualizovaný sekvencer umožňuje přidat do groovů ještě více detailů a nuancí – stačí otevřít rozšířený ovládací panel, kde najdeme parametry mute, solo, last step a nastavitelný shuffle pro každý nástroj. Součástí je volba akcentu, dvou modů triggeringu, alternativní zvuky, trojice sub-stepů a devět typů vícenásobných úderů.

Velká péče byla věnována detailní replikaci originálních zvuků, při jejichž digitální reinkarnaci vycházeli vývojáři Rolandu z původních PCM ROM, které se v těchto klasických automatech nacházejí, a poté byla pomocí ACB emulována výstupní PCM sekce včetně všech jejích jedinečných vlastností a nestabilit.

Oficiální cena virtuálních Rolandů TR-707 a TR-727 ve formě tzv. „doživotního klíče“ byla nastavena shodně na 149 dolarů a oba modely jsou také součástí platformy Roland Cloud Ultimate, jejíž předplatné stojí 199 dolarů ročně. Plug-iny vyžadují operační systém macOS 10.9 a vyšší nebo Windows 7 SP1 a vyšší (64bit) a jsou k dispozici ve formátech VST, AU a AAX.

Tagy Roland Roland TR-707 Roland TR-727

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY