Přejít k hlavnímu obsahu
RAZAM | Foto: Patrick Marek
RAZAM | Foto: Patrick Marek
Pavel Zelinka -

Slovanské vánoce Ivy Marešové a kapely RAZAM mají hutný, barevný fundament

Zpěvačka Iva Marešová našla v poslední době díky mezinárodní sestavě muzikantů kapely RAZAM pevnou půdu pod nohama. Není divu, že jejich vánoční album se neomezuje pouze na koledy z jedné země, ale předkládá vedle autorských pokusů i přearanžované vánoční písničky z Česka, Běloruska, Ruska, Ukrajiny a Srbska. Na téma očekávání a výjimečnosti těchto svátků je znovu nahlíženo skrze desku Slovanské Vánoce novým, neotřelým způsobem.

Zpěvačku Ivu Marešovou registrujeme na hudební scéně už pěknou řádku let. Nejprve v regionálních formacích Deset očí a 999, posléze jako host Čechomoru nebo Blue Effectu Radma Hladíka. V roce 2016 se poprvé prezentovala se svým důležitým současným spojencem, běloruským akordeonistou Aliaksandrem Yasinskim. Z tohoto spojení se zrodil základ kapely RAZAM, kterou dnes vedle této dvojice tvoří ještě strunný mág Michael Vašíček, ruský violista Ilia Chernoklinov a bubeník Radek Doležal. Během tohoto pučení se Iva stala na několik let výraznou postavou nesmrtelného Precedensu. Dnes ustálený kvintet pro Divadlo na Vinohradech upravil Baladu pro banditu a napsal hudbu k Lorcově Domu Bernardy Alby, obě inscenace živě doprovází. Vydal také dvě různorodým folklórem prodchnuté desky Kéž bouře přišla by a Harpyje u pramene. Stejná sestava už před rokem poprvé představila své pásmo vánočních skladeb, které aktuálně vychází pojmenované Slovanské Vánoce.

Slovanské Vánoce začaly vznikat před dvěma lety, kdy si kapela dala za úkol přinést koledy ze svého rodiště. „Aliaksandr je Bělorus, Ilia Rus, jeho maminka je z Ukrajiny, my ostatní jsme z Čech, podle tohoto klíče je jasné, jakou koledu kdo přinesl. Výsledný zvuk spojuje naše RAZAMská zemitost. Nevnímáme advent jako sladký čas. Naopak je to pro nás doba, kdy se člověk může vnořit do hlubin sebe sama a porozumět důležitým sdělením své duše,“ popisuje Iva Marešová. Jistá zadumanost, tu a tam až syrová fatálnost je základním znakem kolekce. Ve zpracovaných tradicionálech, ale i nových autorských skladbách, je ale možné cítit i drobné střípky humoru. „Už náš název RAZAM – což bělorusky znamená dohromady, společně – o nás vypovídá, že rádi propojujeme své kultury a hledáme společný smysl v hudbě a umění. Vždy je pro nás podstatný respekt a láska k druhým,“ jasně deklaruje zpěvačka v dnešní době trochu ožehavé složení nejen samotné kapely, ale i obsahu alba, které nabízí koledy z Běloruska, Ukrajiny, Ruska, Srbska a samozřejmě z Čech. I otvírák Amen, autorský příspěvek dvojice Radek Doležal/Iva Marešová, hravě zapadne slovem i hudebním doprovodem do rozjímavé nálady desky, druhý pokus, klipovka Návrat domů, je spíše než tradiční koledou poprockovým baladickým zamyšlením obecnějšího ražení. Středobodem jsou ale „slovanská vánoční okénka“, která jsou nejen zajímavým pohledem do atmosférou i myšlenkově jinak pojatých vánočních dnů, ale především suverénními hudebními kusy, které obstojí sami o sobě.

Co na desce jako hudebníci oceníte?

Tím se dostáváme k hudební části Slovanských Vánoc. Z desky je poznat, že album prezentuje nejen soubor vynikajících instrumentalistů, individualit, ale především divadelní „mašinérií“ dobře sehrané těleso. A teď nemluvíme pouze o akordeonistovi Aliaksandrovi Yasinskim, jehož dlouhou řádku projektů si můžete prohlédnout na jeho webových stránkách, i ostatní členové jsou silnými hudebními osobnostmi, které ale primárně hrají pro celek. A i když si neodpustí kolorovat skladby různými špílci (nejvíce dojezd závěrečné Oj dobry), ty nepřehlušují ani nejdou proti jejich duchu. Prezentované adventní písně vyváženě dávkují okamžiky jistého usebrání (Král všech králů, Na večernim nebi ad.), duchovního rozechvění (např. Šcodry večer, Byla cesta) a emocionálního vytržení či čiré radosti (Kolyada Kolaydka, Zvon). Autenticita daná muzikanty, pro které jsou nám exotické koledy domácí klasikou, je velkým plusem alba. Kvinteto až na výjimky v podobě Novin, Byla cesta a Zvonu (ta je v západním světě známá jako Carol Of The Bells) dává přednost neznámým písním. I ty ale upravuje do velmi osobité podoby, viz Noviny v úpravě ex-Čechomorovského Michala Pavlíka. RAZAM  z alba nepůsobí jako těleso prezentující adventní pásmo na dobře osvětleném pódiu koncertního sálu, ale spíše jako semknutá kutálka náhodně objevená v dobře vyhřáté vesnické poloopuštěné hospůdce. Nevznáší se „na výsostech“, nesnižuje se ke komunálních vtípkům, který k duchu vánoc nepřísluší. Zkrátka následuje ducha prezentovaných adventních písní s citem a empatií.

Pokud máte sestavu domácí adventních písní ohranou a rádi byste jí občerstvili vkusným „nadnárodním“ a přitom našemu pohledu nepříliš vzdáleným pohledem, pak Slovanské Vánoce skupiny RAZAM se zpěvačkou Ivou Marešovou v čele mohu k tomuto účelu vřele doporučit.

RAZAM a Iva Marešová - Slovanské Vánoce

RAZAM a Iva Marešová - Slovanské Vánoce

Iva Marešová, 2022, 48:58

80 %

Tagy RAZAM Iva Marešová Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Pavel Zelinka
Jsem vystudovaný učitel zeměpisu, který nikdy pořádně neučil, bývalý skautský vedoucí, který miluje město, křesťan pořádající gotické koncerty. Láska k hudbě se nejprve zhmotnila na vlnách. Ve studentském Radio Strahov jsem nejprve vysílal a posléze ho 8 let vedl (od roku 2004…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY