Přejít k hlavnímu obsahu
První singl Slova jsem připravila s producentkou Beatou Hlavenkovou. | Foto: archiv Heleny  Kalambové
První singl Slova jsem připravila s producentkou Beatou Hlavenkovou. | Foto: archiv Heleny Kalambové
Helena Kalambová -

Slova vnímáme jako součást denního bytí, neumíme s nimi ale zacházet

Říká se, že cesty jsou v životě nevyzpytatelné a nikdy nevíte, kam vás to odvane. Tuto větu bych podtrhla třikrát. Také, že ve vesmíru není nic stálé. Kdyby mi někdo před třemi lety řekl, že budu skládat autorské písně a vykročím i mimo svůj obor operní zpěvačky, nevěřila bych mu. A teď mám za sebou spolupráci s Beatou Hlavenkovou, která se stala producentkou mého debutového singlu Slova.

Celý proces do sebe začal zapadat v období pandemie, kdy se zastavilo aktivní dění v kultuře. Plnými doušky jsem začala pociťovat frustraci, kdy jsem bez korepetitora, dirigenta nebo režiséra nemohla jako interpret samostatně fungovat. Tento moment mě vyděsil.

Začala jsem tedy přemýšlet co dál. Hledala jsem kromě učení zpěvu, kterým se částečně živím, i jiný směr. Od všech možných oborů mě to ale vrátilo zpět k mému hlasu a následně k psaní vlastních písní. Vyjádřit se sama za sebe a nebýt pouze interpretem. To bylo pro mě něco vzrušujícího a doposud nepoznaného! Také dělat obyčejné písně pro (ne)obyčejné lidi, pro něž je opera posluchačsky náročným žánrem. Všechny tyto věci mi běžely hlavou.

V jeden moment jsem cítila provinění vůči klasické hudbě, ale to se rázem změnilo. Nesmyslné předsudky překryla touha vydat se i vlastní cestou a prozkoumat, co mohu ze sebe nabídnout. V rámci tohoto procesu to začalo celé vznikat...

S Beatou Hlavenkovou nás dohromady svedla souhra náhod. I když já věřím, že náhody neexistují. Řešila jsem zrovna aranž k písním a byla jsem přes kamarády hudebníky přesměrována nakonec až k Beatě. Chvíli trvalo, než jsme se časově sladily, ale čekání nelituji. Byla vybrána má demo verze písně Slova, která oběma nejvíce sedla coby první singlová vlaštovka. Následně zůstala další práce na Beatě Hlavenkové. Později jsem ještě dotáčela zpěv a vokály. Píseň vznikala tedy takzvaným tvůrčím ping-pongem, stejně jako její text. „Výsledné aranžmá a sound design byl v mé režii, kdy jsem věděla, že mohu svobodně zpracovat píseň tak, jak si to žádá a jak jí to bude nejvíce slušet,“ popisuje Hlavenková. „Helena je výborná operní zpěvačka, která má chuť a talent se vyjadřovat i svou vlastní tvorbou. Je otevřená modernímu zvuku a pojetí, ochotná přizpůsobit svůj projev jinému žánru,“ dodává.

Postupně jsem natočila demo nahrávky písní Touha, Den a noc, Láskybol a později duet Dva světy, díky kterému jsem byla pozvána do pořadu Máme hosty Českého rozhlasu Pardubice.

Píseň Slova vypráví o tom, že sice vnímáme slova jako součást našeho denního bytí, na druhou stranu s nimi v praxi neumíme příliš zacházet. Chtěla jsem připomenout, co mohou slova v dobrém i zlém působit a jak moc jsou křehká.

Pro mě osobně je debutový song první vlaštovkou, skrze níž bych ráda oslovila posluchače, kteří rádi objevují nové věci a nebojí se nahlédnout a povznést se do různorodých koutů lidské duše. Do budoucna bych ráda vytvořila koncepční album, tato píseň bude jeho součástí.

„Vyjádřit se sama za sebe a nebýt pouze interpretem.“ | Foto: archiv Heleny Kalambové

Jak jste svůj debutový singl připravovali vy? Podělte se s námi a napište na redakce@frontman.cz.

Tagy komunita Helena Kalambová Beata Hlavenková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Helena Kalambová
Songwriterka a zpěvačka působící na poli autorské hudební tvorby protnuté fúzí několika směrů (clasicc, ethno, pop, folk music). Její projekt je podpořen bohatým instrumentálním zvukem kapely. Tuto oblast protíná s kariérou operní zpěvačky. V klasické hudbě se zaměřuje předevš…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY