Přejít k hlavnímu obsahu
Slashova pocta blues je sentimentální, uvěřitelná a velice zábavná. | Foto: Liogkih/Wikipedia Commons
Slashova pocta blues je sentimentální, uvěřitelná a velice zábavná. | Foto: Liogkih/Wikipedia Commons
Martin Hošna -

Slash vdechnul starému blues nový život

Druhé album Slashe bez zpěváka Mylese Kennedyho a doprovodné kapely The Conspirators ukazuje druhou tvář Slashe, klíčového kytaristy Guns N'Roses. Album Orgy Of The Damned není nic jiného než rock'n'rollové požitkářství a hold starým bluesovým mistrům 60. let.

Nenápadným způsobem oživuje Slash podstatu blues, které obaluje do nádherných rockových melodií. Pocta je to sentimentální, uvěřitelná a velice zábavná. Slashova jedinečná kytarová hra tu nenápadně doplňuje hvězdné obsazení, které si interpretaci starých fláků doslova užívá.

Sbírku skladeb otevírá melancholická The Pusher s Chrisem Robinsonem (The Black Crowes) za mikrofonem. Silná skličující píseň ve středním tempu je protkaná emocemi, pomalým sólem i charismatickým Robinsonovým vokálem. Další host Gary Clark Jr. podmanivě zelektrizoval vypalovačku Crossroads a s chutí se pouští do kytarových soubojů se Slashem, přitom je věrný surovému originálu The Cream, co to jen jde.

Tradiční blues tvrdě zaútočí chraplákem Billyho F Gibbonse (ZZ Top) ve skladbě Hoochie Coochie Man, další chraplavé dobrodružství podmanivě roztančí vokálem Briana Johnsona (AC/DC) v Killing Floor, původně od černošského bluesového mága Howlin' Wolfa. Překvapením je určitě účast punkového matadora Iggyho Popa v akustické Awful Dream, který vdechuje klasice svůj ležérní groove. Křupavé rockové riffy doplňuje v písni Born Under A Bad Sign svým předvídatelným výkonem Paul Rodgers (Free, Bad Company), zatímco Tash Neal uhrane funkovým nasazením v Living For The City.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Slash se kupodivu na nahrávce drží zpátky, svojí hrou kreativně doplňuje hvězdnou sestavu. Jeho kytara nejvíce promlouvá v závěrečné a instrumentální Metal Chestnut, v níž je jako jediné epicky rozšafný v durové pentatonice jako na svých řadovkách nebo v baladách G N'R. Studiovou sestavu doplňují další spoluhráči, jako jsou klávesák Teddy „Zig Zag“ Andreadis nebo baskytarista Johnny Griparic, který hrál se Slashem v jeho projektu Slash's Snakepit. Na místo činu se ale vrací producent Mike Clink, který je podepsaný pod deskami Guns N'Roses a i na desce Orgy Of The Damned odvedl mistrovskou práci.

Slash – Orgy Of The Damned

Snakepit Records, 00:69:00

blues

80 %

Tagy Slash Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY