Přejít k hlavnímu obsahu
Deska Planet Zero je instrumentálně nejaktraktivnějším dílem, jaké Shinedown dosud stvořili. | Foto: Jimmy Fontaine
Deska Planet Zero je instrumentálně nejaktraktivnějším dílem, jaké Shinedown dosud stvořili. | Foto: Jimmy Fontaine
Martin Hošna -

Shinedown natočili chytré a zábavné konceptuální album

Floridští Shinedown, průkopníci současného moderního rocku, udělali mohutný krok dopředu: album Planet Zero je zatím nejodvážnějším dílem, jaké kapela natočila. Zuřivé, až thrashové skladby střídají jemné balady, které navíc posiluje téma jisté zaslepenosti vůči autoritářským elitám.

Ne každá konceptuální deska musí mít neúměrnou stopáž a únavné progrockové aranžmá. Shinedown chytře kombinují rychlé rockové skladby s baladami, jimž nechybí chytlavé melodické linky. Žádná z nich přitom nepostrádá patřičnou hloubku a důmyslný groove, který navíc posilují i syntezátorové pasáže. Ty v podstatě hudebně nesou celý koncept; symbolizují postavu Cyrena, zákeřného robota, který přejímá kontrolu nad myšlenkami, a záleží jen na lidech, aby slepě nedůvěřovali komfortnímu světu, jenž si sami vytvořili.

Shinedown je ale optimistická kapela. Ve svém hudebním doprovodu jasně prezentuje, že lidé nakonec převezmou kontrolu zpět a Cyrena odsoudí k vymazání.

Album začíná krátkým syntezátorovým intrem, které vzápětí vystřídá brutální píseň No Sleep Tonight s chytlavým refrénem. Prvky thrashe drží tempo i v titulní Planet Zero nebo ve skladbě Dead Don't Die, plné drsných metalových zářezů s arénovým feelingem, v nichž kapela naplno rozvíjí koncept svobody slova. Dominantní roli tu hraje také temný soft rock.

Až téměř popová balada Dysfunctional You má podmanivý hymnický zvuk, díky kterému Shinedown poznáte na první dobrou. Akustická Hope neurází žádné komerční rádio, posmutnělá balada Daylight nese pod vrstvou mollové tóniny osobní poselství frontmana Brenta Smithe, který se vyzpívává ze své narkomanské zkušenosti.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Deska Planet Zero je instrumentálně nejaktraktivnějším dílem, které Shinedown stvořili. Smithovo vokální nasazení je grandiózní, kytarová práce Zacha Meyera je dokonalá jak v punk'n'metalových, tak také v baladických pasážích, a synkopické rytmy bubenického mistra Berryho Kerche mají nepředvídatelný charakter. To vše podtrženo producentskou taktovkou Erica Basse, který ví, že čistý a ostrý zvuk je nyní v módě a je přímo stvořený na stadiony, kam Shinedown rychle směřují.

U nás Shinedown vystoupí 21. listopadu v pražském Fóru Karlín.

Shinedown - Planet Zero

Shinedown – Planet Zero

Atlantic Recordording Corporation, 48:56

Hard rock

80 %

Tagy Shinedown Recenze alb Hard Rock

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY