Přejít k hlavnímu obsahu
Martin L. Gore, zdroj: YouTube
Martin L. Gore, zdroj: YouTube
Leon - Po, 17.04.2017 - 00:01

Šest oblíbených audio aplikací Martina Gorea

Kytarista, zpěvák, klávesista a zakládající člen britských Depeche Mode Martin Gore není pouze úspěšným muzikantem a skladatelem hitů své domovské kapely. Věnuje se i producentské činnosti, DJingu a na kontě má kromě několika sólových alb, singlů a remixů také spolupráci s jinými interprety.

V jeho soukromém studiu v kalifornské Santa Barbaře najdeme řadu staršího a dnes už raritního hardwarového vybavení, stejně jako nejmodernější zařízení. I když vyrůstal na analogu, velmi rád využívá také virtuální nástroje a další softwarové komponenty, které jsou pro současnou studiovou práci už téměř samozřejmostí a mnohdy i nezbytností. V následujících řádcích vám přinášíme přehled šesti audio aplikací, jež se staly oblíbenou a nedílnou součástí Goreova studiového gearu.

1. Apple Logic Pro X

Nahrávací DAW software z řadou nativních plug-inů, vzorky nástrojů, žánrové smyčky, Drum Kit Designer, kytarové efekty, Amp Bass designer, algoritmus Flex Pitch pro doladění zpěvové nebo nástrojové linky, Score Editor, aplikace Logic Remote pro přiřazení iPadu atd.

"Musím přiznat, že jsem příliš pohodlný na to, abych měnil své navyklé způsoby práce a hlavním důvodem, proč stále používám Logic, je moje lenost. S tímto systémem jsem dlouhodobě spokojený a navíc nemám rád změny. Nemohu vám odpovědět jestli je Logic lepší než ostatní aplikace tohoto typu, jediné co mohu říct je, že po éře klasických kotoučů se příchodem DAW vše změnilo," komentuje svůj vztah k Logicu Gore.

2. Innerclock Systems Sync Gen

Sync a Transport sekvencer, synchronizace více nástrojů, téměř nulová latence, funkce Global Swing a Pattern Rate, programování taktů, kvantizace atd. Podpora 32 a 64 bitových formátů VST, AU, RTAS, AAX, kompatibilní s platformami Mac i Windows.

"Jsem velkým fandou modulárních syntezátorů Eurorack, což je systém, pomocí kterého vytvářím většinu svých synthových zvuků. Ve studiu mám spoustu různých modelů, ale někdy prostě potřebuju aplikaci, která zařídí, aby všechno dohromady fungovalo synchronně. Innerlock je software, bez kterého opravdu nemůžu být," dodává Gore.


3./4. 2CAudio Aether a 2CAudio B2

Špičkový reverb Aether je osazen dvojicí enginů ER a LR s 33 typy dozvuků, proprietární spektrální modulací, renderingovým modem, funkcemi Attack & Sustain Envelope, Variable Q Damping Decay Curve atd. B2 disponuje modulárními enginy s nelineárním prostorovým procesingem s nastavením saturace a dynamiky signálu, dva moduly pro Ducking, Auto Gain, Gating, různé ekvalizační filtry, paralelní i sériová konfigurace apod.

A Goreův názor na 2C Audio? "Když jsem začal dělat muziku tak všechny reverby byly hardwarové a já jsem si v průběhu let na tento kvalitní sound zvyknul. V poslední době ale začíná digitál klasickou technologii dohánět a plug-iny od 2C Audio patří k tomu nejlepšímu. Aether a B2 pracují skvěle dohromady a výsledkem je tuna kreativních efektů i spousta působivých a profesionálně znějících reverbů."

5. FabFilter Pro-Q 2

Ekvalizační plug-in s jednoduchou editací, trojicí modů, až 24 frekvenčními pásmy, pokročilá filtrace (Bell, Notch, High/Low Shelf, High/Low Cut, Band Pass, Tilt Shelf) do 96 dB/okt., režim Solo, obracení fází atd. Podporuje formáty VST2/VST3/AU/AAXnative/RTAS.

"Výhodou hardwarových vintage modulárních syntezátorů je, že ten správný sound najdete většinou rychleji než u softwarové verze. Když jsem zařadil tento plug-in do své sestavy, tak musel samozřejmě splňovat moje nároky a tato aplikace je plní téměř bezezbytku – práce s Pro-Q 2 je velmi rychlá a intuitivní a filtrace navíc dělá přesně to, co je uživateli předkládáno na monitoru," oceňuje Gore.

6. Sound Radix 32 Lives

Adapter umožňující převod 32-bitových Audio Units a VST plug-inů jako např. TC Power Core, Vanguard, VB3 a jejich použití v novějších 64-bitových verzích DAW. Kompatibilní prakticky se všemi VST a AU hostitelskými aplikacemi včetně Logic Pro X, Cubase, Ableton Live nebo Studio One.

"Volba tohoto velmi jednoduchého plug-inu se může někomu zdát trochu podivná, ale neexistuje snad nic více frustrujícího, než když při snaze použít nějakou aplikaci zjistíte, že ji není možné spustit na vašem současném systému. S MIDI/CV platformou ke kolizím nikdy nedošlo a nezapomínejme, že najít a nahrát tu správnou sekvenční synth linku někdy trvá i tři dny," vysvětluje Gore výběr Sound Radix 32 Lives.

Tagy gear Depeche Mode Martin Gore
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY