Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Šest akustik Cort ročníkové řady 2023

Letošní produktovou ofenzivu začala firma Cort rovnou šesti akustickými modely z prémiových kolekcí Masterpiece Series – kytary Abstract Delta a Roselyn Redux; Modern – jazzová variace Modern Black; Gold – verze Gold-Passion a Gold-DC6, a také novým zástupcem edice Grand Regal v podobě provedení GA1E ve dvou barevných odstínech. Touto nadílkou ale podle všeho korejská značka s představováním kytarových novinek ročníkové řady 2023 zdaleka nekončí. V brzké době by se měly do celosvětové distribuce dostat i elektrické kytary z inovované superstratovské série G, následované dalšími nástroji.

Abstract Delta vychází ze stejnojmenné limitované edice z roku 2018 a nabízí hlubší tělo ve stylu OM z masivního dřeva pau ferro v kvalitě AAA, horní ozvučnici ze smrku sitka (Master Grade) a lemovky hran z červeného padauku, ebenový hmatník a hlavici zdobí intarzie z ovangkolu, ořechu, javoru a padauku. Použity jsou špičkové mechaniky Gotoh 510Z s převodem 21:1, krk z jednoho kusu je kromě klasické výztuh zpevněn dvěma vnitřními ořechovými pláty a instalována je elektronika L.R. Baggs Anthem.

Roselyn Redux sdílí s verzí AD padaukovou základnu korpusu, top je vyroben z výběrového evropského smrku, ozvučný otvor byl posunut směrem k hornímu lubu a jeho místo zaujímá intarzie s portrétem ženy. Do horního lubu je navíc vyfrézován další , tentokrát kapkovitý ozvučný otvor, takže hráč by měl mít lepší poslech. Exkluzivitu odráží také vykládání hmatníku v podobě vinné révy, ostatní specifikace jsou obdobné jako u modelu Abstract Delta.

Modern Black směřuje oproti konvenčněji pojatým akustikám spíše do jazzových vod, čemuž odpovídá estetika nástroje s tělem Grand Concert tvořeným kombinací mahagonu plus výběrového smrkového topu a nechybí dvojice ozvučných otvorů v horním lubu. Krk má asymetrický profil Argo-A, ebenový hmatník dostal kromě dvacítky pražců speciální blokové značky, ladění zajišťují strojky Gotoh SGL510Z a integrován je snímací systém Fishman Matrix Infinity VT.

Gold-Passion představuje dalšího zástupce ze „zlaté“ edice, jejíž výjimečnost potvrzuje tělo Modern Concert z masivního javoru s plamínkovou kresbou v kvalitě AAA, kombinovaného s topem z tepelně upraveného (Aged to Vintage) smrku Engelmann, jenž je schopen přenést ještě detailnější zvukové nuance než smrk sitka. Celkovému projevu by měla napomáhat také zkosená hrana spodního lubu, javorový krk je opět osazen dvěma vnitřními pláty z ořechu, ladění obstarávají mechaniky Cort Deluxe Vintage Gold, pro intarzie byl vybrán abalon, instalována je elektronika L.R.Baggs Anthem a rezonanci stěn tělanapomáhá povrchová UV úprava.

Dreadnought Gold-DC6 navazuje na oblíbenou variantu Gold-D6, od které se liší především výřezem cutaway (Venetian). Mezi hlavní přednosti tohoto nástroje patří vrchní deska ze smrku sitka, opět tepelně modifikovaného metodou ATV, zadní deska a luby z osvědčeného masivního mahagonu, hmatník z ebenu macassar, nultý pražec i kobylkové sedlo z pravé kosti, tenká finální UV vrstva a aktivní systém Fishman Flex Blend s ladičkou, tlačítkem pro otočení fáze a potenciometry hlasitosti, tónové clony a funkce Mic Blend.

Cort G1AE s tělem ve tvaru Grand Auditorium, opatřeného vykrojeným spodním lubem a ručně opracovaným žebrováním typu X, patří k finančně dostupnějším nástrojům určeným na pódium i do studia. Ozvučnici z masivního smrku sekunduje zadní deska a luby z laminovaného mahagonu, z mahagonového přířezu je vyroben také krk nesoucí ovangkolový hmatník s 20 pražci, identický druh dřeva tvoří i kobylku, ořech má šířku 45 mm a v horním lubu je usazen modul elektroniky Cort CE304T vybavený ladičkou, hlasitostí a třípásmovým ekvalizerem ve formě tahových faderů.

Barvy a předpokládané ceny jednotlivých modelů

Cort Abstract Delta 2023 – Natural Glossy, cena cca 1300 eur
Cort Roselyn Redux 2023 – Natural Glossy, cena cca 1700 eur
Cort Modern Black 2023 – Trans Black Gloss, cena cca 1600 eur
Cort Gold Passion 2023 – Natural Glossy, cena cca 1700 eur
Cort Gold-DC6 2023 – Natural Glossy, cena cca 820 eur
Cort GA1E 2023 – Open Pore, Open Pore Sunburst, cena cca 350 eur

Tagy Cort Cort Masterpiece Series

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY