Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 20.06.2019 - 00:01

Série 200: nová generace efektů Boss

Boss si stále udržuje pozici jedničky na trhu s kytarovými efekty a k posílení tohoto postu by měla napomoci také čtveřice programovatelných modelů ze zbrusu nové série 200. Prvními zástupci prémiové kolekce jsou verze OD-200 Hybrid Drive, EQ-200 Graphic Equalizer, MD-200 Modulation a DD-200 Digital Delay, které disponují pokročilou vnitřní architekturou částečně převzatou z rozměrnějších efektů edice 500.

Všechny modely jsou vybaveny špičkovými 32-bitovými AD/DA převodníky, banka umožňuje uložení čtyř presetů, na levém boku šasi najdeme port USB micro-B doplněný dvojicí minijacků MIDI In/Out, připojit lze externí expression pedál nebo spínač CTL 1/2, napájení obstarává 9V adapter nebo tři tužkové baterie a kromě monofonního zkreslovače nabízejí efekty také dvojici vstupů a výstupů pro tzv. true stereo zapojení.

Boss OD-200 Hybrid Drive s 12 režimy pokrývajícími spektrum od jemného drivu přes distortion, fuzz až po agresivně znějící high-gainové rejstříky, je osazen i okruhem boostu s možností routingu Pre/Post a noise gatem (Decay, Threshold). Základní ovládání zkreslovače kombinujícího analogovou a digitální technologii sestává z třípásmových korekcí, hlasitosti, gainu a proměnlivé funkce Param.

Desetipásmový grafický ekvalizer Boss EQ-200 s tahovými fadery o zdvihu +- 15 dB (pásma 30, 60, 120, 200, 400, 800 Hz, 1.6, 3.2, 6.4, 12.8 kHz nebo další dva volitelné mody s rozdílnými pásmy) je vybaven displejem znázorňujícím nastavenou křivku ekvalizace, flexibilitu navyšuje dvoukanálové řešení, možnost vedení signálu ve stereo, paralelním či sériovém modu apod.

Modulační multiefekt Boss MD-200 nabídne 12 typů efektů zahrnujících chorusy, phasery, flanger, vibe, vibrato, tremolo, rotary, autowah nebo slicer. Kromě standardních ovladačů E. Level, Rate, Depth je tato verze vybavena trojicí potenciometrů Param 1/2/3 jejichž funkce jsou odvislé od zvoleného typu efektu. Nechybí rytmizační jednotka Tap Division (celé, půlové, čtvrťové, osminové noty a trioly), kterou lze samozřejmě aktivovat také nášlapným footswitchem.

Boss DD-200 Digital Delay s 12 dozvukovými mody zahrnujícími jak klasický digitální dozvuk, tak i emulace analogového a páskového echa, reverzní, duální a Lo-Fi delaye, firemní Tera Echo apod., je vybaven identickým obvodem Tap Division jako v případě modulace MD-200. Nechybí ani plnohodnotný looper a funkce Trail, zajišťující přirození doznění fráze po přepnutí na jiný preset. Přehledné ovládání tvoří potenciometry E. Level, Time, Feedback, tónová clona, hloubka modulační vlny a variabilní funkce Param.

Delay DD-200 a ekvalizer EQ-200 by se měly na trhu představit pravděpodobně v průběhu července, zbývající novinky z efektové řady Boss 200 Series dorazí na pulty obchodů zřejmě v září. Předpokládané evropské ceny se mají pohybovat okolo 250 eur.

Tagy boss Boss OD-200 Hybrid Drive Boss EQ-200 Graphic Equalizer Boss MD-200 Modulation Boss DD-200 Digital Delay
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY