Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Seagull Artist Peppino Signature: kytara podle maestra

Kdo v září navštívil Music Festiwall v Modřanech, mohl tento nástroj slyšet přímo v rukách maestra Peppina D'Agostina. Kdo to štěstí neměl, nechť vezme zavděk alespoň touto recenzí. Seagull Artist Peppino Signature CW doporučuju vyzkoušet osobně, je radost na ni hrát.

Jak to vypadá?

Kytary Seagull nejlépe identifikujete podle štíhlé hlavy a charakteristické intarzie v podobě letícího racka, který je na tomto signature modelu zastoupen hned dvakrát. Jednou na již zmíněné hlavě nástroje a podruhé přímo na hmatníku.

Jinak se jedná o klasický dreadnought s výřezem (cutawayem). Konstrukce kytary je celomasivní, přičemž rezonanční deska je z výběrového smrku, zadní deska a luby jsou z palisandru. Krk je mahagonový a hmatník s jednadvaceti pražci je z ebenu. Ze stejného materiálu je i kobylka, nultý a sedlový pražec je ze syntetické kosti (TusQ). Orientační značky na hmatníku jsou ve formě drobných teček až na 12. pražec, kde nalezneme zmíněnou siluetu letícího racka. Lemovka těla kytary je ve stylu rybí kost, stejný motiv zdobí i rozetu okolo ozvučného otvoru a spoj dvojice dílů zadní desky. Hlava kytary je lemována bílou lemovkou a ozdobena luxusně vyvedeným symbolem letícího racka v perleťovém kruhu. Ladicí mechaniky jsou firemní a mají plynulý a příjemně tuhý chod.

Kytara je osazena elektronikou L. R. Baggs Element. Miniaturní ovládání je ukryto v rezonančním otvoru, výstupní jack pak v rolně na řemen. Nic tedy neruší celistvost lubů. Již z výroby je kytara skvěle seřízena a dohmat je trošku vyšší, než je obvyklé. Osobně kvituji s povděkem, ale to samozřejmě nemusí platit pro každého hráče. Nezbývá než naladit a pustit se do díla.


Jak to hraje?

Jedním ze specifických požadavků Peppina D'Agostina při vytváření jeho signature modelu, byl širší hmatník. Výsledkem je šíře 48,3 mm, což je zhruba někde na půl cesty mezi standardním rozměrem u dreadnoughtu a širokým hmatníkem u klasické kytary. Někomu tak může chvíli trvat, než si na lehce širší hmatník zvykne. Nicméně díky širšímu hmatníku se na kytaře velmi pohodlně provozuje tzv. fingerstyle, neboli hra prsty, což je ostatně Peppinova doména.

Co se čistě akustického zvuku týče, tak kytara dává jasný, zpěvný, hodně hlasitý tón s množstvím harmonických a slušnou dynamikou. Což je pro hru prsty naprosto ideální kombinace. A jelikož se jedná o celomasiv, je pravděpodobné, že zvuk se časem ještě více usadí a vylepší. Při hře trsátkem má kytara okamžitou odezvu, jednotlivé tóny jsou krásně čitelné a pěkně se propojují, aniž by se slévaly v jednolitou zahuhlanou masu.

Při využití elektroniky je zvuk rovněž silný a barevně vyvážený a typický piezo zvuk je zde obohacen o akustický feeling, který dodává zvuku na živosti a přirozenosti.

Závěr

Na tuhle kytaru je prostě radost hrát. Zvukově ji nelze nic vytknout, dílenské zpracování je rovněž na samé jedničky a na vyšší action a širší hmatník si člověk rychle (a rád) zvykne. Je ale přirozené, že nástroj takových kvalit nebude zrovna za „hubičku“. Tudíž, pokud se Seagull Artist Peppino Signature CW stane vaší srdeční záležitostí, bude potřeba řádně zatřást prasátkem a vydolovat z něj rovných čtyřicet sedm tisícovek. Za tento obnos ovšem kromě luxusně znějícího a zpracovaného nástroje dostanete i špičkově vybavený pevný kufr.

Tagy seagull Seagull Artist Peppino Signature Peppino D'Agostino Music Festiwall

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY