Přejít k hlavnímu obsahu
Kapely podobného ražení už dnes prakticky patří mezi ohrožené druhy | Foto: Jakub Janecki                 Wikimedia Commons
Kapely podobného ražení už dnes prakticky patří mezi ohrožené druhy | Foto: Jakub Janecki
Petr Adamík - Pá, 11.03.2022 - 12:00

Scorpions mají na loučení ještě čas

Ještě v roce 2010 byli Scorpions skálopevně přesvědčeni, že jejich bohatá kariéra je u konce, a tak ohlásili rozlučkové turné. O pět let později ale přišlo jubileum, kdy kapela albem Return to Forever oslavila 50 let na hudební scéně. Konec se tedy odložil zřejmě na neurčito, čehož je důkazem i aktuální deska Rock Believer.

Před šesti lety propustili Scorpions ze svých služeb bubeníka Jamese Kottaka. Ten měl údajně problémy s alkoholem a poslední dobou o sobě dával vědět spíš kontroverzními výroky a přihlouplými rasistickými poznámkami na sociálních sítích. Nahradil jej spolehlivý a nezastavitelný Mikkey Dee. Někdejší hnací síla Motörhead vlila kapele do žil nový život.

Na Rock Believer zůstávají věrni svému klasickému hard rockovému soundu a kupodivu nezní unaveně, jak se mohlo očekávat. Gas In The Tank, Roots In My Boots mají silné, a v žánru tolik důležité, kytarové riffy, Knock´em Dead pro změnu rozzáří dobře vystavěný refrén. Rock Believer je taková nostalgická, vcelku otřepaná záležitost, kterou byste od Scorpions tušili, ale vlastně i chtěli slyšet. Klaus Meine v ní rekapituluje dlouhou kariéru kapely a svým způsobem adresuje poděkování fanouškům.

S následující trojicí skladeb Shadow of Your Soul, Seventh Sun a Hot and Cold se tempo možná až moc zpomalí a střed alba je tak slabším průměrem. Naštěstí vzápětí chytnou druhý dech, když nastoupí nakopávající (Mikkey Dee je ve svém živlu) When I Lay My Bones to Rest a za ní hned přímočará singlovka Peacemaker, s níž Rudolfovi Schenkerovi autorsky pomáhal baskytarista Paweł Mąciwoda.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Scorpions jsou pro někoho už možná vyčpělá záležitost, faktem ale je, že jsou to zkušení harcovníci, kteří už nemají zapotřebí si něco dokazovat. Kytaristé Schenker a Jabs tvoří věrný tandem, přičemž sóla druhého zmiňovaného pořád dokážou upoutat pozornost. No, Mikkey Dee je kapitola sama o sobě a svou hru perfektně uzpůsobil pro klidnější, rockovější styl formace. Kapely podobného ražení už dnes prakticky patří mezi ohrožené druhy, a tak je vcelku i sympatické, že to Scorpions táhnou dál. 

Scorpions - Rock Believer

Scorpions  Rock Believer

Vertigo Records, 44:29

65 %

Tagy Recenze alb Scorpions

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY