Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Hamerský -

Rýmující se historie

K vyhlazení Lidic vedla úplná drobnost. Ať už měl továrník Pála tajnosnubné milostné psaní za provokaci, nebo za vzkaz opravdového diverzanta, stopil ho a předal četnictvu, a to pak gestapu, které po Heydrichově smrti získalo vítanou záminku si zchladit žáhu. Letos v červnu se v Lidicích sedmasedmdesát let stará historie zrýmovala.

Jako by nestačily hejt na ceremoniáře Petličku, který chtěl jen to, aby za Noční vlky – když už se na pietu pozvali sami – položili věnce jen čtyři z nich, nebo chybné údaje o obětech. Napětí v památníku mezi novou ředitelkou a zaměstnanci eskalovalo po zveřejnění následujícího klipu.


V publicitu typu Lidovky nebo Reflex thrashcoroví Arawn nejspíš ani nedoufali. Jestli se kapela chtěla zviditelnit natáčením v lidickém památníku, případně napodobit Sabaton a doopravdy tragédii oživit, je podružné. Natáčení videoklipu se totiž stalo příslovečnou poslední kapkou pro „živou paměť,“ téměř všechny příbuzné obyvatel původních Lidic, kteří pro památník pracovali. Následovali tak smutný příklad lidického Českého svazu bojovníků za svobodu, z něhož předloni na protest proti nové předsedkyni Janě Bobošíkové odešli poslední tři pamětníci.

Výpověď z práce, jíž údajně brali jako své poslání, bývalí zaměstnanci obhajují konflikty s novými kolegy, kteří nastoupili za nové ředitelky. Projevem její arogance je podle nich údajně také to, že Lehmannová natáčení Arawn povolila „svévolně“. Víc jde však o porušení zažitých zvyklosti než kodexu. Ředitelka se jednak zodpovídá pouze ministru kultury, a potom zaměstnanci byli zvyklí všechno vědět a probírat každý záměr. Chyby Lehmannové jsou tedy patrně spíš manažerské než právní povahy.


Bez působivých kulis, v nichž Arawn pózují, a mimoběžných tahanic okolo, by na koleni vyrobený a nijak kontroverzní klip zapadl. Nesděluje totiž nic nad rámec Mahlerova pofoukávání národních bolístek. Zrovna tak je sotva pobuřující, že kapela natáčela v památníku, protože nápad na obci neprošel přes starostku, načež dotčení Arawn měli vykládat něco o bolševických manýrech. Celé to spíš to zavání umělou senzací.

Je ale v pořádku, že klip vznikl. K vyhlazení Lidic má totiž právo se vyjádřit kdokoliv s neselektivním chápáním lidskosti. Jestli ale Arawn hodlají dál převádět Wikipedii do metalu, ať do studijních materiálů vedle alba Primo Victoria od Sabatonu raději přiberou pár dalších, třeba Tady Bůh není!

Tagy Hejty Honzy Hamerského Arawn Lidice druhá světová válka Tady Bůh není

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY