Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Roland SP404MKII: nová generace samplerů řady SP

Samplery Roland SP-404SX a SP-404A se stále řadí mezi nadstandardní produkty v kategorii beatmakingu a jejich velkou devizou je kromě standalone koncepce bez nutnosti připojovat počítač také mobilita, umožňující zpracovávat nápady a vytvářet hudbu téměř kdekoliv. Ve šlépějích osvědčených modelů kráčí čerstvá novinka, nesoucí označení SP404MKII, při jejímž vývoji věnovala značka velkou pozornost nejen integraci nových funkcí či vylepšení vnitřní architektury, ale snažila se i reagovat na názory uživatelů starších verzí, včetně vůbec první varianty SP-404 z roku 2005.

Na čelním panelu s kruhovým grafickým Vivid OLED displejem, sloužícím mimo jiné k pohodlnější editaci samplů, najdeme vedle encoderů a tlačítek 17 rychlostně citlivých RGB padů s upravenou fyzickou odezvou a nízkou latencí, rychlejší je načítání i spouštění samplů, úložiště má kapacitu 16 GB a další data lze zálohovat, exportovat či importovat z SD/SDHC karty (není součástí dodávky).

Předinstalovaná zvuková knihovna obsahuje 144 vysoce kvalitních, profesionálně nahraných vzorků a patternů, samply je možno bleskově upravovat v reálném čase nebo modu auto-chop, nechybí automatická detekce tempa (BPM), pitch-shifting, envelope či resampling pro vrstvení zvuků a frází. Další praktickou funkci představuje tzv. Skip Back Sampling zvládající zachytit posledních 20 sekund rozpracovaného projektu, improvizace apod.

SP404MKII s až 32hlasou polyfonií disponuje prostorem pro celkem 2560 samplů a stejný počet patternů (16 samplů/patternů x 10 bank x 16 projektů), maximální samplingový čas činí 16 minut při zachování průměrného objemu 176 MB na jeden vzorek. Zařízení pracuje s formáty WAV, AIFF, MP3 a sekvencer s rozlišením 480 t. na čtvrťovou notu je připraven pro patterny o délce 1 až 64 taktů.

Rozsáhlá efektová sekce nabízí celkem 39 položek, zahrnujících i klasické SP efekty, jako je Vinyl Simulator a DJFX Looper, nově je zařazen např. Cassette Simulator, Resonator, Lo-fi, inovovaný Vocoder, Auto Pitch nebo jednotkaGuitar Amp Simulator navázaná na  mikrofonní/kytarový vstup.

Softwarový editor SP-404MKIIAPP pro platformy Mac a Windows poskytuje přímý přístup k samplům, detailní editaci tvaru vlny, správě vzorků, přiřazování padů, importu MIDI souborů a je samozřejmě kompatibilní s projekty vytvořenými na starších modelech SP-404SX a SP-404A.

Konektivita sestává z duálních linkových stereo vstupů a výstupů, minijackových konektorů MIDI In/Out, vstupů pro kytaru a mikrofon, USB-C portu, sluchátkového výstupu a DC konektoru. Přísun energie je řešen pomocí adapteru, 6 tužkových AA baterií (výdrž 2.5 až 3.5 hodiny podle typu článků) nebo USB-C portu s možností využití baterie mobilního telefonu.

Vizuální stránku SP-404MKI je navíc možno přizpůsobit vlastnímu stylu a získat tak vzhled, který bude stejně osobitý jako uživatelem navržené zvuky. Stačí použít šablonu předního panelu a vytvořit si vlastní nálepku, změnit spouštěcí obrazovku podle svých preferencí nebo si vybrat spořič displeje odpovídající vašemu vkusu.

Oficiální evropská cena lehce přenosného a výkonného samplovacího workstationu Roland SP404MKII o rozměrech 177 x 70 x 276 mm a hmotnosti 1.1 kg se pohybuje těsně pod hranicí 500 eur. Součástí balení je napájecí zdroj a přikoupit lze TRS/MIDI kabel BMIDI-5-35.

Tagy Roland Roland SP404MKII

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY