Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Roland Juno-X: nástupce ikonických synthů s enginem ZEN-Core

První model syntezátoru řady Juno uvedl Roland na trh v roce 1982 a postupem času dostal tento dnes už legendární nástroj celou řadu následovníků. Po čtyřiceti letech od premiéry startovní edice Juno-6 přichází japonská značka s nejnovější verzí Juno-X, využívající pokročilou syntézu založenou na patentovaném systému ZEN-Core, nabízejícím kromě zvuků historických modelů Juno-60 a Juno-106 nebo rejstříků převzatých z oblíbených pian XV-5080 či RD také rozšíření Model Expansions s dalšími nástroji a možnostmi.

Programovatelný polyfonní syntezátor Juno-X, spojující ze zvukového pohledu vintage éru s nejmodernějšími technologiemi, je navíc plně kompatibilní se softwarem Juno-X Editor (platformy Mac i Windows), umožňujícím posunout kreativitu hráče na další úroveň, a to díky detailním úpravám efektů, zvuků, scén, presetů apod. Ovládací panel samotného synthu je inspirován předchozími verzemi a pracovní postup založený na „scénách“ zajišťuje rychlou a intuitivní editaci.

K přesnosti ovládání přispívají kvalitní slidery a encodery s vysokým rozlišením, integrována je klaviatura osazená 61 klávesami s funkcí channel aftertouch, vedle tradičního arpeggiatoru známého z Juno-60 zde najdeme také jednotku I-Arpeggio řízenou inteligentními algoritmy a připraven je klasický vocoder. Nechybí ani stereofonní koncový zesilovač 2 x 4 W napojený na eliptické reproduktory (3.5 x 8 cm) plus tweetery o průměru 2 palce a playbacková sekce podporuje bezdrátové Bluetooth audio 4.2.

Nové syntezátorové jádro nabízí kromě jiného oscilátor s vlnovým tvarem Super Saw, funkci velocity, ovládání pitch envelope pitch atd. Vrstvení umožňuje použití až čtyř not, banka obsahuje 4000 presetů, 256 scén a rytmické party z více než 90 bicích sad a masivně posílena byla efektová sekce. K dvojici klasických režimů Chorus z originálu, přibyl mod Chorus III, takže k libovolnému tónu lze nyní přiřadit až sedm těchto modulačních efektů, vybírat je možno z multi-efektových jednotek, overdrivu, ekvalizérů, delayů, kompresorů atd.

Konektivita zahrnuje vstupní mikrofonní Speakon s vlastní hlasitostí, dvojici hlavních jackových výstupů kombinovaných se symetrickými XLR výstupy, sluchátkovou zdířku, minijackový Aux In, DIN konektory MIDI In/Out, dva vstupy pro externí footswitche (Ctrl, Hold) a dvojicí USB portů (A/B), sloužících pro audio/MIDI rozhraní a zálohování dat na flash disk.

Jak už bylo zmíněno, hráč má v sekci Model Expansions k dispozici také uživatelské sloty pro upload (bezdrátový adaptér WC-1  Roland Cloud Connect) softwarových nástrojů z řady Roland Cloud, obsahující např. modely Jupiter-8, JD-800, Vocal Designer, SH-01 či JX-8P. Zakoupením Juna-X by mělo být dostupných celkem 10 bezplatných balíčků Sound Packs.

Polysynth Roland Juno-X o rozměrech 1072 x118 x 333 mm a hmotnosti 11.6 kg je napájen přímo ze sítě, takže odpadá nutnost použití adapteru, oficiální cena byla v případě evropského trhu nastavena okolo hranice 2000 eur.

Tagy Roland Roland Juno-X

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY