Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 10.05.2022 - 10:00

Roland E-4, J-6 a T-8: tři modely z nové série AIRA Compact

Už název edice AIRA Compact napovídá, že v případě daných novinek se jedná o lehce přenosné modely, které navíc z pohledu finanční politiky značky bodují přívětivou cenou. Kolekce AIRA Compact vyráží na trh v podobě trojice digitálních strojů, zastoupených verzemi E-4 Voice Tweaker, J-6 Chord Synthesizer a T-8 Beat Machine, přinášejících ikonické zvuky slavných firemních nástrojů. Společným rysem je integrované USB-C audio/MIDI rozhraní (class-compliant), rozsáhlá konektivita včetně synchronizace či AIRA Link, robustní konstrukce, možnost připojení k dalším modelům AIRA Compact nebo jiným MIDI zařízením a v neposlední řadě i Li-ion baterie s výdrží až 4.5 hodiny provozu na jedno nabití.

E-4 Voice Tweaker je schopen automaticky upravovat, smyčkovat, harmonizovat a různě transformovat nejen váš hlas, ale v podstatě jakýkoliv audio signál. K tomu slouží slidery Pitch a Formant, pokročilé vokální efekty s funkcí Auto Pitch, harmonizer a vokoder. Rytmické textury lze vytvářet parametrem Scatter, efektová sekce obsahuje reverb, echo, tempo delay a chorus, nechybí low-cut filtr a noise gate.

Integrován je looper s kapacitou 24 sekund, neomezeným overdubbingem, funkcí undo/redo a automatickou detekcí BPM. E-4 také podporuje externí MIDI ovládání funkcí pitch, harmony a vokoderu, k jackovému vstupu pro externí mikrofon je přiřazen ovladač gainu a sluchátkový výstup je navázán na vestavěný mikrofon.

J-6 Chord Synthesizer v sobě spojuje výkonný akordový sekvencer s autentickými zvuky známého syntezátoru JUNO-60. Během několika sekund tak můžete generovat nápady a experimentovat se styly a variacemi, a to s pomocí stovky akordových setů různých žánrů, arpegií a rytmických patternů rozdělených do 9 stylů po 12 variantách.

Programovatelný akordový sekvencer s 64 uživatelskými vzory a až 64 kroky v každém z nich doplňuje čtyřhlasý syntezátorový engin JUNO-60 se zvukem realizovaným prostřednictvím technologie Analog Circuit Behavior (ACB). Připraveno je 64 syntezátorových presetů odvozených z původního JUNO-60, ovladače filtrů a obálek pro tvarování partů v reálném čase a samozřejmě efektová jednotka vybavená delayem a reverbem s možností vlastního nastavení.

T-8 Beat Machine, miniaturní rytmická stanice s legendárními bicími rejstříky z Rolandu TR a basovými programy vypůjčenými z dalšího etalonu TB-303, nabízí intuitivní 16krokový sekvencer a řadu funkcí pro tvorbu téměř nekonečného množství rytmických figur. Opět zde byla využita patentovaná technologie ACB, která věrně reprodukuje tonalitu a chování vintage nástrojů Roland.

K dispozici je šest rytmických stop se vzorky z bicích automatů TR-808, TR-909, TR-606, basová stopa s pilovitými / čtvercovými průběhy a praktickým ovládáním odvozeným z TB-303 Bass Line, nebo klasický bicí sekvencer TR-REC s 64 uživatelskými patterny a až 32 kroky pro každý z nich. Samozřejmě je aplikováno pokročilé programování rytmu s funkcemi sub step, last, velocity a pravděpodobností, využít lze nahrávání v reálném čase, krokovou smyčku jako je kroková smyčka, mute, fill, reload, posun patternu a efekty delay, reverb, overdrive či sidechain kompresor.

Identicky řešená konektivita sestává ze zmíněného USB-C portu, TRS zdířek MIDI In/Out, dvojice minijackových konektorů pro synchronizaci a vstupu plus výstupu Mix, kdy druhý jmenovaný konektor zastává zároveň i funkci sluchátkového výstupu. Ke všem modelům je dodáván kabel USB-C – USB-A. Cena byla nastavena shodně okolo hranice 200 eur.

Rozměry a hmotnost

Roland AIRA Compact E-4 Voice Tweaker: 41.7 x 106.5 x 188 mm, 290 gramů
Roland AIRA Compact J-6 Chord Synthesizer: 36.2 x 106 x 188 mm, 295 gramů
Roland AIRA Compact T-8 Beat Machine: 36.2 x 106 x 188 mm, 310 gramů

Tagy Roland Roland AIRA Compact Roland E-4 Voice Tweaker Roland J-6 Chord Synthesizer Roland T-8 Beat Machine

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY