Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 18.10.2017 - 00:01

Roland Boutique D-05: návrat do osmdesátek

Zvuk synthu Roland D-50 byl především koncem osmdesátých let podstatnou součástí nahrávek mnoha interpretů, slyšet jej můžeme např. v intru hitovky Man In The Mirror Michaela Jacksona, ve skladbách Erica Claptona, Enyi nebo Vangelise a D-50 byl také hojně využíván na albu Revolutions klávesového čaroděje Jeana Michela-Jarreho. Nyní se ikonický model, jenž byl vůbec prvním digitálním synthem značky, vrací v podobě nového kompaktního modulu Roland Boutique D-05.

Lineární syntezátor D-05 používá jako první zařízení této kategorie zcela přepracovanou technologii DCB (Digital Circuit Behaviour), kterou kombinuje s funkcí PCM a samplovacími loopy převzatými ze synthu D-50 představeného poprvé v roce 1987, navíc přidává 64krokový sekvencer a arpeggiator. K originálním presetům z D-50 přibyly nové zvuky a optimalizací prošel i způsob ovládání s chytře vyřešeným multifunkčním joystickem.

D-05 s 16hlasou polyfonií, pokročilým sekvencerem, arpeggiatorem (1 Oct - Up, U+D, Down, 2 Oct - Down, U+D, Up; kroky: 1/4, 1/8, 1/16, 1/4T, 1/8T, 1/16T) a dalšími funkcemi disponuje pamětí pro tovární (64x6) i uživatelské presety (64x8) a 64 patternů a konektivita sestává z trojice stereo mini-jacků (sluchátka, audio výstup, Mix In), DIN konektorů Midi In/Out a USB portu Micro-B.

Modul je zabudovatelný do dokovací stanice DK-01 nebo jej lze kombinovat s malou klaviaturou K-25m Keyboard Unit a sestavit si tak pohodlně přenosný nástroj s překvapivě velkým výkonem. Napájení obstarává čtveřice tužkových AA baterií (typ Ni-MH výdrž cca 5 hodin) nebo USB. Novinka o rozměrech 300x128x46 mm a váhou pouhých 900 g by se měla v těchto dnech představit i na českém trhu za cenu okolo 12 000 Kč.

Tagy Roland Roland Boutique D-05

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY