Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 08.06.2021 - 00:01

Roland BAS-1: stojan pro komba a boxy

Malé aparáty, komba či kabinety mají oproti klasickým stackům nespornou výhodu v pohodlnější přenosnosti a nezabírají tolik drahocenného prostoru v kapelové dodávce. Na druhou stranu ale musí hráč počítat s limitovaným poslechovým úhlem, který se především na malém pódiu ještě zúží, zvlášť pokud je kombo nebo box posazen na podlaze, kdy akustický tlak reproduktoru kosí přední řady posluchačů, zatímco muzikantovi v mnoha případech pouze provětrá nohavice. Tyto neduhy řeší speciální stojany, k nimž se zařadil také nový model BAS-1 z produkce Rolandu.

Snadno sestavitelný stojan s robustní ocelovou konstrukcí je vybaven zajišťovací vačkou a rychloupínací pákou pro přesné nastavení úhlu náklonu, teleskopické horní rameno s aretačními šrouby i trubicové segmenty základny jsou opatřeny gumovými protiskluzovými koncovkami a pryžové chrániče, eliminující vibrace, najdeme také na opěrných tyčích.

BAS-1 o váze 4.1 kg má ve složeném stavu rozměry 490 x 565 x 135 mm, jednotlivé součásti jsou nastavitelné v rozmezích 486 – 694 mm, 340 – 445 mm, 445 – 520 mm (šířka x výška x hloubka), kdy poslední dva parametry logicky závisí na zvoleném úhlu. Maximální garantovaná nosnost tohoto modelu je dána hranicí 21 kg. Dané specifikace předurčují stojan pro menší až středně velká komba nebo kabinety.

Oficiální cena Rolandu BAS-1 se pohybuje okolo 70 eur a výrobce zaručuje plnou kompatibilitu s těmito firemními komby: Roland – Blues Cube Artist, Blues Cube Stage, Blues Cube Hot, Blues Cube Artist 212, Jazz Chorus JC-22/JC-40, Boss – Katana-50, Katana-100, Katana-100/212, Katana Artist (originalní i novější MkII modely), Nextone Special, Nextone Artist a Nextone Stage. Využít lze samozřejmě i aparáty či boxy jiných značek.

Mnoho komb usazených ve stojanu poskytuje přehlednější projekci s vyrovnaným frekvenčním spektrem, což ale nemusí vhodné pro každý aparát. Některá menší komba, položená na podlaze, naopak těží z výraznější basů, které jim kompaktní podklad dodává. Rozdíly najdeme také u kabinetů, kde většinou platí, že boxy s otevřenou konstrukcí nejsou tak směrové jako uzavřené kabinety, disponující rychlejším atakem a větší průrazností.

Tagy Roland Roland BAS-1

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY