Přejít k hlavnímu obsahu
Dvojice pro album vybrala písně, které člověka roztancují a je téměř nemožné u nich jen tak nehybně sedět. | Foto: archiv
Dvojice pro album vybrala písně, které člověka roztancují a je téměř nemožné u nich jen tak nehybně sedět. | Foto: archiv
Petr Adamík -

Roda Stewarta a Joolse Hollanda zachvátila swingová horečka

Sir Rod Stewart spojil síly s Joolsem Hollandem a jeho osmnáctičlenným big bandem nazvaným Rhythm & Blues Orchestra, aby společně oprášili svou lásku ke swingu na pozitivně laděné a živě energické desce Swing Fever.

Stewart a Holland vybrali třináctku tradičních jazzových a swingových skladeb ze zlaté éry big bandů, tedy 30. a 40. let minulého století. Rod The Mod dokázal za pomoci někdejšího člena Squeeze (a samozřejmě také svého nezaměnitelného šarmu) dodat písním nový život.

Stewart má s podobnými alby již zkušenost, když v minulosti vydal několik dílů The Great American Songbook, na nichž se věnoval popovým standardům, anebo když si na desce Soulbook vzal do parády Motown a staré soulové písně. Swing Fever tak pro něj bylo zcela přirozeným prostředím, což se také odráží na výsledku. Stewart už měl údajně swingové album rozpracováno, ale s průběhem nebyl příliš spokojen, a tak kontaktoval Joolse Hollanda.

Album vás nenechá v klidu a rozpohybuje vás hned od prví skladby Lullaby Of Broadway, v níž dojde i na pasáž se stepem. Stewartův chraplák dodává písním správný šmrnc, ať už je to bluesovka Night Rain nebo houpavá Love Is The Sweetest Thing, která má krásné doprovodné zpěvy a saxofonové sólo a pánové ji celkově vdechli příjemný nádech ska.  

Hezky šlape taky Good Rocking Tonight z pera Roye Browna, jíž do svého repertoáru v 50. letech zařadil i sám Elvis Presley. Hned je poznat, že tady se Stewart cítí jako doma, o skvělé rock'n'rollové kytaře pak není ani třeba mluvit. Jools Holland ve Frankie & Johnny pro změnu připomene, jak skvělým pianistou vlastně je. Album nemá vyloženě pomalé pasáže a svižnější tempo dostala i stará country skladba Tennesse Waltz.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Z alba cítíme hmatatelnou radost z muzicírování. Holland umístil celý osmnáctičlenný band do svého studia v Greenwich, kde spolu následně natáčeli. Vše, včetně sól, se údajně natáčelo naživo. Stewart pak do muziky dodal svůj charakteristický vokál. Pozitivní nálada se z desky snadno přenese na posluchače. Dvojice pro album vybrala písně, které člověka roztancují, a je téměř nemožné u nich jen tak nehybně sedět. Tohle spojení se vskutku povedlo.

Rod Stewart & Jools Holland - Swing Fever

Rod Stewart with Jools Holland – Swing fever

Warner Music, 00:38:00

swing/jazz

75 %

Tagy Rod Stewart Jools Holland Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY