Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 25.01.2023 - 00:01

Reedice analogového synthu Minimoog Model D

Společnost Moog oznámila, že se do dílen její továrny v Asheville v Severní Karolíně vrací výroba analogového syntezátoru Minimoog Model D, která byla ukončena v roce 1981 a poté krátce obnovena v roce 2016. Reedice Model D 2022 tak navazuje na dnes už legendární nástroj, jenž byl poprvé uveden na trh před více než půlstoletím a získal si pověst kvalitní, cenově přístupnější verze modulárních syntezátorů Moog z šedesátých let.

Kromě kompaktních rozměrů a organického zvuku s dobrou dynamikou se původní Minimoogy vyznačovaly také jednodušší obsluhou, takže se staly oblíbenými koncertními i studiovými nástroji řady hráčů, včetně Herbieho Hancocka, Chica Corey, Jana Hammera, Stevieho Wondera, Phila Collinse, Keitha Emersona nebo kapel Kraftwerk, ABBA, Tangerine Dream, Pink Floyd apod.

Signálová cesta a hlavní zvukový engin jsou u varianty 2022 shodné s originálním modelem, který Bob Moog a jeho tým uvedli na trh v roce 1970, přičemž nízkofrekvenční žebříčkový filtr, saturační mix i trojice oscilátorů si zachovávají přesné rozmístění součástek i průchozí obvodovou koncepci původního Minimoogu. Výrobce u konstrukce využil také oblíbené  modifikace, které byly zavedeny u první reedice Modelu D v roce 2016.

Zmíněné úpravy, respektující požadavky uživatelů, zahrnují prémiovou klaviaturu Fatar (44 kláves, rozsah F0 – C4) s funkcemi aftertouch a velocity, přepracovanou zpětnou vazbu u mixážní sekce pro dosažení zkresleného tónu, dedikovanou LFO jednotku s výběrem trojúhelníkového nebo čtvercového tvaru vlny, kalibraci ladícího kolečka, které je nyní opatřeno pružinou zajišťující jeho návrat do centrální pozice, a v neposlední řadě také aktualizovanou MIDI funkcionalitu přinášející lepší integraci s ostatními nástroji a sestavami.   

Ručně vyráběná reedice analogového synthu Moog Minimoog Model D vážící cca 14.5 kg dostala stylové dřevěné šasi s rozměry 727 x 143 x 44 mm, ovládací panel je tradičně výklopný a připraveny jsou dva jackové vstupy, osm výstupů pro interní a externí kontrolery, DIN konektory MIDI In, Out, Thru, sluchátková zdířka a dva audio výstupy. Cena se v případě evropského trhu pohybuje okolo 6000 eur.

Tagy Moog Minimoog Model D

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY