Přejít k hlavnímu obsahu
Chytlavé melodie a nosné refrény, to jsou silné stránky Radkey | Foto: Andy Hughes
Chytlavé melodie a nosné refrény, to jsou silné stránky Radkey | Foto: Andy Hughes
Petr Adamík -

Radkey na novince využili nasbírané zkušenosti

Punk rockové trio bratří Radkeyových už si za deset let své existence vydobylo celkem silnou pozici ve svém žánru, ale i mimo něj. Po koncertech s Offspring, Cheap Trick, turné s Jackem Whitem nebo The Damned teď přišel čas na druhé dlouhohrající album.

No, ono slovíčko dlouhohrající je celkem zavádějící, protože Radkey se přítomných jedenáct skladeb  podařilo vměstnat do půl hodinky. Jako malí kluci se muzice začali učit z obsáhlé sbírky alb svého otce (současně i manažera kapely), ve které nechyběly jména jako Ramones, Misfits, Nirvana, ale i klasiky typu The Who nebo Led Zeppelin. Všechny tyto vlivy společně s nabitými zkušenostmi se mísí na novince Green Room, kterou pojmenovali po malém pokojíku, ve němž jejich hudební snažení před lety začalo. 

Už při poslechu jejich staršího materiálu se člověk neubránil srovnání s Misfits, kdy zpěvák a kytarista Dee Radke svým hlasem může skutečně místy připomenout projev Glenna Danziga v jeho nejlepších letech. I zde najdeme takové momenty, například hned v první skladbě Seize nebo především ve skvělé Real Deal. Radkey ale už dávno mají svoji vlastní tvář, nemusí se vždy držet jen punkového tempa a hnát vše dopředu, umí to i s pomalejšími skladbami, čehož si lze všimnout v Jude, akustickém pop-rocku Bend nebo i v závěrečném coveru Ain´t No Sunshine z repertoáru loni zesnulé soulové legendy Billa Witherse, který se ale v druhé půlce přemění do pro kapelu typičtější polohy. Ve Stains pak můžeme slyšet, že Ramones mají hluboko ve své DNA. 

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Přestože odmítají škatulky a sami sebe nepovažují za punkovou kapelu, je tohle označení asi nejpřesnější. Nenajdeme zde žádné složité sóla, prim zde hrají power akordy a jednoduchá struktura skladeb. Chytlavé melodie a nosné refrény, to jsou silné stránky Radkey. Viditelná je rovněž snaha se rozvíjet a zdokonalovat. Nasbírané dovednosti využili i v případě produkce, o kterou se tentokrát postarali sami.

Radkey - Green Room

Radkey – Green Room

Little Man Records, 2021, 32:23

65 %

Tagy Recenze alb Radkey

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY