Přejít k hlavnímu obsahu
Michal Pilař -

Průvodce kytarovými efekty #8: Vibrato

V minulém díle jsme si posvítili na tremolo efekty a zároveň jsme si v rychlosti vysvětlili rozdíl mezi tremolem a vibratem. Oba dva termíny se často zaměňují, a přitom se jedná o naprosto odlišně fungující zařízení, která fungují na úplně jiném principu. Ale kde se to vlastně vzalo? Hlavní podíl na tom mají výrobci kytar a aparátů, kteří s používáním těchto označení nakládají už po desetiletí velmi volně. Díky tomu se vžilo označení vibrata na kytaře jako tremolo a tremola v kytarových aparátech jako vibrato. Přitom je to tak jednoduché...

Jak jsme si popsali minule, tremolo je efekt založený na rychlejší či pomalejší změně hlasitosti. Ale co je vlastně vibrato? Jde o pulsační efekt, který vzniká změnou výškové frekvence tónu. I když se dříve nejednalo o efekt v podobě zařízení, vibrato se v hudbě používá už po staletí k dodání emoční hloubky a výrazu. Vibrato efekt je stejně jako tremolo charakterizován dvěma základními parametry: hloubkou (Depth), neboli jak velký bude rozsah mezi nejnižší a nejvyšší tónovou frekvencí, a rychlostí (Speed), čili jak rychle se bude výška tónu měnit.

EQD Aqueduct

Earthquaker Devices Aqueduct

To, že efekty od Earthquakeru figurují téměř pokaždé mezi výběrem těch nejlepších efektů, není náhoda. Téměř všechny efekty od této partičky z Ohia totiž nabízí nejen klasické funkce, ale také spoustu funkcí unikátních, které mají za výsledek opravdu originální zvuky. Aqueduct vibrato není výjimkou. Je sice inspirováno vintage efekty z minulosti, ale nabízí také osm módů, které vás od klasického vibrata přenesou až k syntezátorovým zvukům, pulsním sonarům a kosmickým lodím. Samozřejmostí jsou pak potenciometry Rate a Depth. Footswitch efektu má navíc i funkci momentary, takže Aqueduct se aktivuje pouze po dobu sešlápnutí switche.

Boss VB-2W

Boss VB-2W

Firma Boss představila svůj vibrato efekt s názvem VB-2 v roce 1982 a velmi rychle se stal klasikou. Před pár lety se dočkal reedice v podobě VB-2 Waza Craft, který je, oproti běžným efektům této značky, vyráběn v Japonsku. VB-2W nabízí komplet analogový obvod a dva módy: S (Standard) a C (Custom). Mód Standard nabízí klasické vintage vibrato a je přesnou replikou původního efektu. Mód Custom je oproti tomu výraznější a plnější.

Efekt nabízí tři režimy: Latch, Unlatch a Bypass. V režimu Latch funguje krabička naprosto standardně, v režimu Unlatch se switch přepne do režimu momentary a v režimu Bypass je celý obvod po vypnutí ihned vyřazen ze signálové cesty. Efekt také umožňuje připojení expression pedálu, kterým můžete měnit intenzitu modulace. Jako všechny ostatní efekty Boss i VB-2 funguje v režimu buffered bypass.

CTC Memphis

Crazy Tube Circuits Memphis Vibrato

Crazy Tube Circuits je řecká firma sídlící v Athénách. Z jejich portfolia spousty zajímavých efektů se zaměříme na vibrato pedál Memphis Vibrato. Memhis Vibrato je půlka pedálu Killer V, který byl inspirován starými aparáty Magnatone z 50. a 60. let. Memphis je postaven na čistě analogovém obvodu s dobově přesným preampem, kterým můžete naboostovat váš signál až o 20 dB. Výsledkem je nádherný vintage znějící vibrato efekt, který vás přenese přesně do konce 50. let. Vychytávkou je pak All wet/Dry wet switch, který k vašemu efektovanému signálu přidá signál neefektovaný. Výsledkem je v podstatě zvuk na způsob ani-vibe či phaser.

Tagy Průvodce kytarovými efekty Earthquaker Devices Aqueduct Boss VB-2W Crazy Tube Circuits Memphis Vibrato

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Michal Pilař
Kytarista kapely Iggy Mayerov.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY