Přejít k hlavnímu obsahu
Michal Pilař -

Průvodce kytarovými efekty #6: Amp in a box pedály

Znáte to: máte krásný čistý zvuk, ale po „vytavení“ elektronek se zvuk vašeho aparátu začne rozpadat. Nebo se vám líbí i zkreslený zvuk vašeho aparátu, ale prostě byste chtěli, aby třeba Marshall na chvilku zněl víc jako Fender. Příkladů můžou být desítky, na většinu jsou dvě odpovědi. Buď si pořiďte eq pedál a s frekvencemi si pohrajte podle sebe, a nebo, pokud chcete rychlejší řešení, si pořídíte jeden z těchto amp in a box efektů.

A co že to je? V podstatě jde o overdrive pedály, které jsou vyladěné tak, by zněly jako ten či onen lampový aparát. To je vlastně ale jen první cesta využití těchto efektů. Druhá je použít je jako čistý preamp. Prostě stáhnete gain a například z čistého tranzistorového komba dostanete zvuk, který vás přiblíží třeba k tweedovým aparátům padesátých let. Zdůrazňuji, že výběr je samozřejmě čistě subjektivní.

Catalinbread Formula

Catalinbread Formula Series

U tweedů ještě zůstaneme. Pokud jste fanoušky těchto úžasných aparátů, které formovaly zvuk rock'n'rollu, mám pro vás dobrou zprávu. Oregonská značka Catalinbread si pro vás připravila sérii Foundation Overdrive pedálů a v rámci ní i trojici efektů s přízviskem Formula 51 (Tweed Fender Champ), 55 (Fender 5E3 Tweed Deluxe) a 5F6 (Tweed Fender Bassman). Každý z těchto efektů se drží své předlohy, jak jen to je možné, takže pokud chcete zvuk vašeho aparátu obohatit o řev tveedových komb z minulosti, s touto sérií nešlápnete vedle.

Catalinbread DLS

Catalinbread Dirty Little Secret

U těchto Portlanďanů ještě zůstaneme, protože právě oni mají na svědomí dle mého tu nejlepší Marshallovskou krabičku, co se dá sehnat. Od jemného Plexi crunche až po saturovaný distortion legendární osmistovky. Krabička navíc neskutečně reaguje na vaši herní dynamiku a zvuk se po stažení vašeho kytarového volume potenciometru krásně vyčistí. Uvnitř je navíc ukrytý přepínač, který vás od Plexi přenese do kategorie legendárních Blues Breaker vod. Pro příznivce černozlatých aparátů s bílým logem je tohle téměř povinnost.

EQD Acapulco Gold

EarthQuaker Devices Acapulco Gold V2

U tohohle pedálu nehrozí, že byste si ho špatně nastavili. Navíc ani nehrozí, že byste ten jeden knob přehlédli. Jediné, co u tohohle pedálu hrozí, že zapříčiní vylétnutí reproduktoru z vašeho aparátu. Je to overdrive, je to distortion, ale hlavně je to monstrum, které má tolik síly, že je občas těžké to ukočírovat. A to je na tomhle pedálu fantastické i děsivé zároveň. Pedál nemá potenciometry gain a volume, jen jeden obří knob, kterým ovládáte celkovou hlasitost. Pedál už od začátku buší naplno. Acapulco Gold vychází z vytaveného vintage aparátu Sunn Model T a když myslím vytaveného, tak myslím opravdu naplno řvoucí high-gainovou mašinu.

Váš aparát bude bojovat o život, to se spolehněte.

Strymon Iridium

Strymon Iridium

Hudební trh je přesycen různými simulacemi aparátů, takže když Strymon vyrukovali s Iridiem, spousta lidí neskrývala zvědavost. Přeci jen s pověstí, jakou si ve Strymonu za ta léta vybudovali, se dalo čekat, že Iridium nebude jen tak ledajaký simulátor aparátů. Ano, jsou stomboxy, které vám dovolí daleko víc, ale více neznamená vždy  lépe. Na výběr máte ze tří typů aparátů: Round – Fender, Chime – Vox a Punch – Marshall. Další tři možnosti jsou vaše simulace reproduktorů nebo vyloženě konkrétních aparátů.

Vedle třípásmového ekvalizéru je zde samozřejmě Volume a také Gain. Iridium tak můžete použít i jako už zkreslený aparát – gainu je v něm habaděj. Další super věc je potenciometr Reverb, který simuluje velikost místnosti a vzdálenost mikrofonu od reproduktoru. Třešničkou na dortu je možnost uložit si preset pod switches Fav. Ano, na trhu je mnoho ve spoustě věcech obsáhlejších zařízení, ale Iridium je proti nim lákavě jednoduché.

Jo, a Strymon vám umožňuje uploadnout do Iridia vlastní IR (impulse responses – věrné chování reproduktoru). Není to skvělé?

Tagy Průvodce kytarovými efekty amp in a box Catalinbread Formula Series Catalinbread Dirty Little Secret EarthQuaker Devices Acapulco Gold V2 Strymon Iridium

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Michal Pilař
Kytarista kapely Iggy Mayerov.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY