Přejít k hlavnímu obsahu
Michal Pilař -

Průvodce kytarovými efekty #4: Variace na Pro Co RAT

Jen o malém počtu kytarových efektů můžeme říct, že by se zapsaly do historie moderní hudby. Nebo že se na ní přímo podílely. Jedním z efektů, o kterém to můžeme s čistým svědomím prohlásit, je černý pedál s úderným názvem RAT, který se na trhu objevil na přelomu 70. a 80. let a svým charakteristickým zvukem formoval zvuk kytaristů ještě přinejmenším o tři dekády později.

Jak už to tak bývá, ty nejlepší věci bývají prosté. RAT je tvořen velmi jednoduchým obvodem, který je velmi podobný další klasice – Boss DS-1. U dřívějších modelů byl ale hlavní rozdíl v použití OP amp čipu LM308 od Motoroly, takže RAT zněl daleko víc jako něco mezi distortion pedálem a fuzzem. Další zajímavostí je potenciometr Filter, který funguje přesně naopak oproti standardnímu potenciometru Tone. V době svého vzniku se tak jednalo o velmi unikátně znějící pedál, který se následně nesmazatelně zapsal do zvuku interpretů jako Jeff Beck, David Gilmour, Andy Summers nebo později Kevin Shields.

ProCo RAT 2

Pro Co RAT2

Verze RAT2 se na trhu objevila v roce 1988 a vyrábí se dodnes. Mezi lety 2002 a 2003 se ale jako jádro obvodu přestal používat čip LM308 a v roce 2008 se výroba přesunula do Číny. Nový RAT tak už s tím původním moc společného nemá a zvukově se dají odlišnosti najít na první dobrou.

A proč si koupit současnou verzi RATa a ne nějaký butikový klon s lepšími díly a původním čipem? Podívejme se na to racionálně: hlavní důvod je asi cena. Současná verze RAT2 se dá pořídit pod 3000 Kč a z druhé ruky i za mnohem míň. Především pokud jste s tímto efektem neměli ještě co do činění a chtěli byste zkusit zvuk, který si v minulosti zamilovaly tisíce hudebníků, je to super začátek.

Jam Pedal Rattler

Jam Pedals Rattler

Pokud byste naopak chtěli být co nejblíže originálnímu RATu a nevadí vám trochu vyšší cena, rozhodně neváhejte a běžte do Rattleru od řecké butikové firmičky Jam Pedals. Tento efekt vás překvapí svým headroomem, ať už ho použijete jako low gain overdrive, a nebo otočíte main na maximum. Stejně jako u originálního RATa je tu centrem obvodu raritní čip LM308. To vše navíc dostanete v daleko menší, lehčí a pro pedalboardy přijatelnější formě.

Walrus Audio Iron Horse V3

Walrus Audio Iron Horse V3

Značka Walrus Audio už je po léta známá pro své novátorství, kdy se i ty nejobyčejnější efekty snaží obohatit o nějaké nové možnosti či funkce. Nejinak je tomu i v tomto případě. Už první generace se při svém uvedení na trh dočkala nadšených recenzí, ale teprve u té třetí to ve Walrusu dotáhli k dokonalosti.

Místo dřívějšího switche je nyní potenciometr, kdy si plynule můžete volit mezi režimy Silikon a LED a míchat si poměr tak, jak se vám zlíbí. Stoprocentní Silikon režim je tižší, hodně komprimovaný a má asi nejblíže k původnímu RATu. LED je oproti tomu neskutečně hlasitý, otevřený a s neskutečným headroomem, takže v tomto režimu Iron Horse přesvědčivě uspěje i jako mid-gain overdrive. Pedalboardoví nerdi jistě ocení, že vstup i výstup pro jacky se přesunuly ze stran nahoru, takže vám to uspoří nějaké místo. Centrem obvodu tohoto „železného oře“ je stejně jako u Rattleru původní chip LM308, ale na rozdíl od něj se v tomto případě nejedná o klon – spíše jde o volnou inspiraci.

JHS PackRAT

JHS PackRAT

Pokud jste vždy chtěli RATa, ale nevěděli jste jakého nebo jste chtěli slyšet všechny možné varianty, tak už nečtěte dále. Tahle možnost od značky JHS je přesně pro vás! Máte na výběr celkem z devíti variací od úplně původní verze, přes klasického „white face“ RATa až po speciální JHS modifikovanou verzi. V ukázce se můžete přesvědčit, že mezi různými RAT pedály a verzí každého z nich obsaženou v JHS PackRat není vlastně žádný rozdíl.

EHX Flatiron

Electro Harmonix Flatiron Fuzz

Název tohoto pedálu je nepatrně matoucí, protože se v tomto případě nejedná o fuzz, ale o klon RATa, ale to asi většině vadit nebude. Když jsem Flatiron poprvé slyšel, překvapilo mne, kolik má basů. S některými typy humbuckerů nebo aparátů tak budete muset mít filtr téměř na minimu. Také jsem při jeho zkoušení postrádal onu syrovost klasického RATa, ale jinak se jedná o zajímavý pohled na klasický RAT zvuk a rozhodně za zajímavé peníze.

Mooer Black Secret

Mooer Black Secret

S hodně zajímavým pedálem se vytasil čínský Mooer. Jejich RAT klon zní po troše kroucení v podstatě stejně jako nový RAT2 od ProCo, ale na rozdíl od něj máte na výběr i přepínání mezi režimy Vintage (původní white face RAT) a Turbo (Turbo RAT). To celé za necelých 1500 Kč, což je rozhodně velmi zajímavá varianta pro každého, kdo hledá ten správný RAT zvuk a chce ušetřit.

Tagy Průvodce kytarovými efekty Pro Co RAT Boss DS-1 Pro Co RAT 2 Jam Pedals Rattler Walrus Audio Iron Horse 3 JHS PackRAT Electro Harmonix Flatiron Mooer Black Secret

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Michal Pilař
Kytarista kapely Iggy Mayerov.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY