Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Prisma Guitars: profesionální nástroje ze skateboardů

Vyrábět kytary z desek starých skateboardů je nápad starý už pěknou řádku let, ale v drtivé většině případů se jednalo spíše o designově netradiční kousky určené především vyznavačům jízdy na prkně než o plnohodnotné nástroje. Zcela jiným směrem se rozhodl vydat zakladatel firmy Prisma Guitars Nick Pourfard, v jehož malé dílně v San Franciscu vznikají ručně vyráběné custom nástroje vyznačující se precizním zpracováním a kvalitním zvukem.

Nabídku v současné době tvoří šest základních modelů kytar a dva typy bas, jejichž tvary vycházejí z Telecasteru, Rickenbackeru, Stratocasteru, Jazzmasteru nebo Fenderu Precision a najdeme zde i pololubový model. Každý kus je v podstatě grafickým originálem a všechny nástroje jsou lakovány výhradně nitrem.

K výrobě korpusu jsou použity většinou základny z mahagonu, jasanu nebo olše se skateboardovým topem. Těla některých typů kytar tvoří několik kusů skateboardových desek slepených pod velkým tlakem. Pro výrobu krků je použit javor, mahagon nebo lepené pláty skateboardů. Palisandrové nebo javorové hmatníky s rádiusem 12 palců mají nultý pražec z kompozitu graphtech.

Mechanika je podle daného modelu nástroje zastoupena kobylkami ala Strat, Tele, Jazzmaster, tune-o-matic nebo wraparound od renomovaného výrobce Tone-Pro. Kytary jsou vybaveny vintage ladicími strojky podobného typu jako například u starších modelů Fenderu. Jednotlivé nástroje jsou osazeny ručně navíjenými humbuckery, singly nebo P-90 a u vybraných verzí kytar najdeme snímače McNelly Stagger Swagger.

Nástroje z produkce Prisma Guitars jsou vzhledem k ruční výrobě dostupné pouze v omezených sériích a jejich ceny nepatří k nejnižším - nejlevnější model Toledo vyjde na 2 300 dolarů. Butiková firma Nicka Pourfarda nabízí také trsátka vyrobená ze skateboardů (tl. 2 mm), kožené kytarové pásy a několik typů snímačů.

Tagy Prisma Guitars

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY