Přejít k hlavnímu obsahu
Odchod Scotta Middletona rozhodně neměl vliv na kvalitu tvorby. Celé trio odvádí poctivou práci a pouští se do skladeb s vervou. | Foto: Achim Raschka
Odchod Scotta Middletona rozhodně neměl vliv na kvalitu tvorby. Celé trio odvádí poctivou práci a pouští se do skladeb s vervou. | Foto: Achim Raschka
Petr Adamík - Pá, 08.07.2022 - 12:00

Příběh Cancer Bats pokračuje na Psychic Jailbreak směle dál

Kanadští Cancer Bats začínají novou kapitolu. Poté, co loni z kapely odešel zakládající člen a kytarista Scott Middleton, se zbylé trio Liam Cormier, Mike Peters a Jaye R. Schwarzer nezaleklo, naopak je tato skutečnost paradoxně nakopla k životu. Jejich aktuální deska Psychic Jailbreak je toho důkazem.

Cancer Bats v rozhovorech avizovali, že zůstávají pořád tou stejnou kapelou, která bude řádit a přinášet stejný kalibr hudby jako posledních patnáct let. Po poslechu Psychic Jailbreak jim můžeme dát za pravdu. Na novince nečekejme žádné novoty či žánrové odbočky, jejich hardcore punk je stále stejně intenzivní a poutavý.

Kapela hned od úvodních minut jede na plné obrátky. Otvírák Radiate zní jako agresivnější Rage Against The Machine a Schwarzerova hrozivá basa, která vyniká vždy před údernými refrény, je prostě skvostná. Óda na skateboarding The Hoof začne zvukem skejtových koleček a přejde ve zcela nekompromisní nářez.

U Cancer Bats jsou změny rytmu na denním pořádku, takže nuda nehrozí. Není nic neobvyklého, když se na nás ve slokách valí rychlý hardcore a z ničeho nic se v refrénech objeví sludgeové prvky. Samozřejmě nesmí chybět odkazy na milované Black Sabbath, jako je tomu například v Hammering On. V té hostuje zpěvačka Brooklyn Doran. Kombinace jejího hlasu s ostrým Cormierovým vokálem se jeví jako velmi vkusná a skladba je tak zcela jistě vrcholem celé desky.

Tím ale rozhodně vše nekončí. Kvalitu drží i následující songy jako Crocodiles s hutným basovým intrem, Pressure Mind s opakujícím se punkovým refrénem a v závěru melodickým, téměř rockovým sólem, nebo titulní skladba, která album uzavírá. I ta je plná nepředvídatelných postupů, změn a smrtonosných riffů. 

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Odchod Scotta Middletona rozhodně neměl vliv na kvalitu tvorby. Schwarzer se vedle basy chopil i kytary a odvádí poctivou práci. Nejen on, ale celé zbylé trio se do skladeb pouští s vervou. Kapela už si mohla otestovat nové písně i naživo (na turné se pozice kytaristy chopil Stephen Harrison z amerických Fever 333). Celkem nepřekvapivě fungují na koncertech více než dobře. Cancer Bats se nadechli a teď už je nic nezastaví.

Cancer Bats - Psychic Jailbreak

Cancer Bats – Psychic Jailbreak

Bat Skull Records, 37 min.

80 %

Tagy Cancer Bats Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY