Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 08.09.2020 - 00:01

Přepínače EHX Cntl Knob a Orange FS1 Mini

Firmy Electro Harmonix a Orange přichystaly na letošní rok premiéru dvou kompaktních a praktických pomocníků, které mohou najít široké uplatnění v kytarovém, basovém i klávesovém gearu. Britská značka představila jednoduchý přepínač FS1 Mini, zatímco newyorský výrobce přichází na trh s modelem Cntl Knob představujícím statický expression pedál, jenž nezabere příliš mnoho místa v pedalboardu.

Orange FS1 Mini, jenž v nabídce společnosti doplňuje standardní footswitche FS1 a FS2, je osazen masivním nášlapným přepínačem, oranžovou diodou a jedním TS mono výstupem usazeným do zadní strany šasi z ocelového plechu o rozměrech 8.7 x 3 x 3.7 cm a váze 210 g. V balení najde uživatel také 12 nálepek s tradičními piktogramy (viz první přiložené foto pod textem), kterými firma nahrazuje popisky ovládacích prvků a funkcí Mute, Clean Channel, Dirty/Fat Channel, Reverb, EQ Lift, Attenuator, Depth, Speed, Volume, Compression, Blend a Gain.

Spínač je kromě jiného schopen ovládat následující funkce u modelů Orange:

Přepínání kanálů – všechny lampové dvoukanálové aparáty Orange, série Crush 20, Crush 20RT, Crush 35 a Crush Pro
Přepínání reverbu – modely Orange Rockerverb, Thunderverb a Crush Pro
Přepínání attenuatoru – modely Orange Rockerverb a Dual Dark
Master Volume Lift – aparát Orange OR50
EQ Lift – Orange Custom Shop 50 (bez fungující diody, verze CS používá pasivní okruh)
Global Boost/Gain Boost – hlava Orange OR100
Blend – basová série Orange OB1
Přepínání komprese – basové zesilovače Orange 4 Stroke

Electro Harmonix Cntl Knob nahrazuje klasický expression pedál a je vhodný především pro hráče, kteří u standardně pojatého EXP s potenciometrem navázaným na nášlapný pedál nevyužívají jeho plný rozsah. Krabička je vybavena dvojicí knoflíků Exp 1 a Exp 2 s jejichž pomocí lze přesně nastavit pozice odpovídající zvoleným polohám v patové a špičkové úvrati. Integrovaný footswitch následně přepíná mezi těmito předvolbami.

Vedle výstupního stereo jacku je Cntl Knob vybaven tlačítkem TRS+/- měnícím polaritu, takže expression switch funguje s naprostou většinou efektů osazených daným vstupem pro změnu parametrů v reálném čase. Napájení obvodu s proudovým odběrem 5 mA je řešeno výhradně adapterem s napěťovým rozpětím 9 až 18 V.

Oficiální evropská cena jednocestného footswitche Orange FS1 Mini se pohybuje okolo hranice 28 eur, statický expression pedál Electro Harmonix Cntl Knob je už dostupný na českém trhu za necelých 1200 Kč včetně stereofonního kabelu o délce 1.8 m opatřeného TRS jacky.

Tagy Electro Harmonix Orange EHX Cntl Knob Orange FS1 Mini

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY