Přejít k hlavnímu obsahu
„Zvednout nohu animované postavy je tisíckrát složitější, než zvednout nohu vlastní,“ říká Dominika Srostlíková z kapely Leeb0rn. | Foto: Ondra Zeman
„Zvednout nohu animované postavy je tisíckrát složitější, než zvednout nohu vlastní,“ říká Dominika Srostlíková z kapely Leeb0rn. | Foto: Ondra Zeman
Zdeněk Neusar -

Premiéra: Existenciální animovaný klip od Leeb0rn je plný snů

Olomoučtí Leeb0rn zveřejnili animovaný videoklip k singlu Bond, který vyšel na jejich aktuálním albu Hauau. Šrafury jako elementy bytí skládají snové obrazy předmětů a bytostí, které se vážou k surrealistickému textu písně. Hravý klip vychází z kreseb Markéty Dlouhé a v magazínu Frontman jej uvádíme v premiéře.

Žánrově těžko zařaditelné album Hauau se zabývá otázkami jak žít nebo co změnit ve světě, který přináší hlavně frustraci. Oproti předchozím EP má aktuální album rozmanitější zvuk, což mimo jiné způsobil fakt, že ho kapela nahrála v době zúžení na pouhé duo, jež tvoří Dominika a Jan Srostlíkovi. Dominika tak nahrávala nejen bicí, ale i autoharfu a syntezátory, Honza kromě elektrické kytary nahrával také basové a klavírní party.

Minimalistické kresby vytvořila Markéta Dlouhá, kterou najdete spíše pod uměleckým pseudonymem makkemaky. Primárně se zabývá tvorbou ručního papíru a výrobků z něj, tvoří ale také grafiku a experimentuje s výšivkou.

Kresby rozpohyboval animátor Vítězslav Ureš, který ve svém volném čase odbíhá od reklam k filmům a videoklipům. Za zmínku stojí např. spolupráce s J.A.R., Deloraine, Circus Problem, Leah McFall nebo Michalem Hrůzou.

„S Vítkem a Markétou spolupracuji již podruhé a jsem nadšená z toho, co dokážeme v tak malém týmu vytvořit. Všichni tři jsme docela přemýšliví a citliví lidé, což se ve výsledném díle určitě projevuje. Animace je poměrně zdlouhavý proces, takže v klipu není nic navíc. Zvednout nohu animované postavy je tisíckrát složitější, než zvednout nohu vlastní. Takže jsem vždycky musela vědět, proč to chci udělat, a promyslet vše dopředu. To člověka donutí trochu zpomalit,“ říká k procesu tvorby autorka písně Dominika Srostlíková.

Leeb0rn | Foto: Jana Kolesárová

Do you need any bond for your dance?

Klip je vytvořen technikou digitální 2D animace, často se ale překlápí i do 3D prostoru. Obraz je zpestřený hrátkami s pohybem kamery a občasnou neostrostí. Finální pasáž klipu je vytvořena animační technikou zvanou rotoskopie, tedy ruční animací podle natočeného videa.

Singl Bond i celou desku si Leeb0rn nahráli sami. Nahrávali na zkušebně, u sebe doma, v olomouckém Hudebním Institutu i v terénu. Nahrávky mixoval Jan Šamánek (Talk=Trouble) a o master se postaral Tomáš Karásek (Gargle & Expel). Album je k dispozici digitálně a na kazetě.

Kazeta Hauau

Naživo aktuálně můžete Leeb0rn slyšet v tříčlenné sestavě s Denisem Bujkem (syntezátor, elektrická kytara, zpěv). Nejbližší koncerty jsou plánovány ve Vsetíně (klub Vesmír, 20. 4.), v Pardubicích (Divadlo 29, 11. 5.), v Olomouci (Ponorka, 16. 5.) a v Brně (Kabinet Múz, 13. 6.).

Tagy Premiéra videa Leeb0rn

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Neusar
Muziku miluju. Aktivně se kolem ní pohybuju už od druhé poloviny devadesátých let, kdy jsem začal organizovat první koncerty a vydávat fanzin. Frontman a jeho vedení pro mě byla a je výzva. Cesta dál. Znát mě můžete i z Radia 1 nebo festiva…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY