Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Preamp/multiefekt Boss GX-100 s dotykovým displejem

Boss uvádí na trh nový preamp/multiefekt GX-100, přinášející celou řadu pokročilých prvků a funkcí. Novinka dostala velký barevný dotykový LCD displej usnadňující editaci, využívá špičkovou modelingovou technologii AIRD (Augmented Impulse Response Dynamics) a na rozdíl od konkurenčních produktů nemá pevný signálový řetězec, což v zásadní míře navyšuje flexibilitu tohoto modelu, který se v portfoliu japonské značky stane pravděpodobně nástupcem starší verze GT-100.

Ostatní procesory na současném trhu modelují zesilovač a kabinet jako dva samostatné bloky, ovšem ve skutečnosti tvoří aparát a box jeden celistvý dynamický systém zpětné odezvy. Technologie AIRD tuto složitou elektrickou interakci mezi dvojicí zmíněných jednotek zohledňuje, což mimo jiné přináší realističtější herní feeling a autentickou reakci na práci s kytarovým potenciometrem hlasitosti.

Na výběr je 23 známých (Fender, Mesa, Vox, Marshall apod.) i speciálně vytvořených firemních virtuálních aparátů, vybírat lze z mnoha kabinetových IR vzorků a úložiště je připraveno i pro nahrání 16 vlastních WAV impulsů. Reverby, delaye či modulační efekty jsou převzaty ze série Boss 500, ovšem s přímočařejší editací, a nechybí ani emulace oblíbených pedálů Slow Gear, Space Echo, Tera Echo, Acoustic Simulator apod, které jsou součástí úložiště s více než 150 efekty.

Velkou přestavbou prošlo díky dotykovému displeji uživatelské rozhraní, které umožňuje přetažením prstu do presetu zařadit až 15 bloků, včetně duálních aparátů a v podstatě libovolné kombinace efektů, jejichž zástupci jsou skryti pod tlačítkem Effects Pallette. Umístěním efektu mezi dva existující bloky danou položku přidáte, naopak při přesunutí nového efektu přímo na blok je původní položka nahrazena.

Tímto způsobem je možno do jednoho presetu přidávat i několik delayů či reverbů, a to až do limitu enginu, což signalizuje ztmavený blok. Pokud chcete některý z bloků odstranit, stačí jej prstem nasměrovat zpět na ikonu Effects Pallette. Kromě expression pedálu, klasických tlačítek a rotačních enkoderů je GX-100 osazen osmi footswitchi: čtveřicí primárních spínačů, dvěma přepínači CTRL a stejným počtem switchů pro pohyb v bankách.

Každý footswitch si můžete plně přizpůsobit pro libovolnou funkci a díky matrici Assign lze jedním nášlapným přepínačem ovládat až 20 různých efektů nebo parametrů. Konektivita zahrnuje nástrojový vstup, dva hlavní výstupy, MIDI In / Out, send / return efektové smyčky, výstupy použitelné např. pro externí exp. pedál nebo přepínání kanálů klasického zesilovače, sluchátkový výstup a USB port navázaný na vestavěnou zvukovou kartu postavenou na převodnících pracujících s rozlišením 24-bit / 48 kHz.

Připraven je i slot pro volitelný Bluetooth modul, looper s kapacitou 38 sekund (19 s ve stereo modu), ladička s odchylkou cca +-0.1 centu a 100 továrních plus 200 uživatelských presetů. Napájení preamp/multiefektu Boss GX-100 o rozměrech cca 46 x 19.3 x 7.3 cm a hmotnosti 3.5 kg obstarává adapter PSB-1U, jenž je součástí balení. Cena se pohybuje okolo hranice 14600 Kč.

Tagy boss Boss GX-100

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY