Přejít k hlavnímu obsahu
Anna Mašátová - So, 31.03.2018 - 09:00

Popmuseum oživuje ztracený svět metalového fanzinu

Darkness Actual, Metaliště, Mosher, Parambucha, Pentagram, Whiplash. Metal Broom, jakož i Metal Age, Breath, Broom, Express, Frost, Grave, Morphia či Savage. Jména (převážně) zaniklých fanzinů, tvořících (převážně) v 90. letech minulého století doplněk a protiváhu oficiálním hudebním časopisům, které se domácí heavymetalové scéně a jejím odnožím věnovaly okrajově nebo vůbec.

Jejich čtenáři střeží jako oko v hlavě těch několik kousků, které nepodlehly zubu času. Mezi sběrateli jsou ceněnou komoditou. Zabývají se jimi historici a badatelé v oblasti mediálních studií. A právě jim je věnována aktuální výstava pražského Popmusea.

Výstava s názvem Napsat, vydat, šířit. Sám! je průvodcem historií tohoto bez nadsázky fenoménu. Zkoumá jeho kořeny ve zpravodajích prvních heavymetalových skupin v Československu a v samizdatových tiskovinách obsahujících obvykle překlady ze zahraničního tisku, s občasným domácím zpravodajstvím. Sleduje jejich proměnu na strojopisné, postupně i tištěné fanziny první generace, a pokusy – někdy úspěšné, někdy nikoli – o jejich proměnu v regulérní hudební časopis. Zkoumá jejich typické rysy a vzájemné vztahy.

Dokumentuje také „zlatý věk“ domácího metalového fanzinářství v druhé polovině 90. let a pozvolnou proměnu „výrobních prostředků“ spojenou s nástupem počítačů. Výstava pokrývá období od druhé poloviny 80. let do prvních let nového tisíciletí, kdy osudy tištěných fanzinů začal ovlivňovat stále dostupnější internet.


Zároveň se výstava nesoustředí jen na metalový fanzin. I další tuzemské subkultury vyprodukovaly desítky časopisů, zpravodajů a věstníků. Existovaly navíc i fanziny „mezižánrové“. Výstava proto reflektuje např. i fanziny punkové nebo hardcorové. Hlavní prostor je však věnován těm metalovým: tato subkultura se autorům výstavy jeví jako nejagilnější, nejvýraznější a nejvíce kreativní.

Výstava Napsat, vydat, šířit. Sám! čerpá ze sbírek pražského Popmusea, ale také z fondů soukromých sběratelů a spřízněné instituce Archiv subkultur. Potrvá do 2. června 2018. Otevřeno mají ve středu a čtvrtek od 16 do 20 hodin a v sobotu od 15 do 18 hodin nebo po předchozí dohodě.

Už v roce 2010 se mj. také na fanziny zaměřil unikátní projekt BigMag. V Čajovně (ČRo Vltava), věnované této výstavě, právě o metalových fanzinech mluvil náš šéfredaktor Zdeněk Neusar (poslouchejte zde).

Tagy fanziny
Hudební publicistka, manažerka a historička umění. Přispívá do Full Moon Magazine, kulturního magazínu Uni, Frontman.cz, Lidových novin aj. Je manažerkou česko - běloruského dua Zabelov Group a písničkáře Davida Pomahače. Roku 2019 spoluzaložila Music Managers Forum Czech Republi...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY