Přejít k hlavnímu obsahu
Obal alba Bleděmodré město
Obal alba Bleděmodré město
Michal Kosmi Šimíček -

Ponořil jsem se do objevování ukrytých míst města

Projekt konceptuálního alba Bleděmodré město je inspirován Brnem. Červnový křest v hvězdárně na Kraví hoře byl doprovázen videoprojekcí na celou kupoli planetária. Natáčelo se pomocí dronů i speciálních kamer. Podzimní koncerty naší kapely Nevermore & Kosmonaut budou zároveň startovat výstavy fotoobrazů z bookletu alba a doprovodí je čtení brněnských básníků.

V rámci propagace desky jsem na jaře projížděl ulicemi na lyžích a při natáčení videoklipu k desce zase oblékl v parném létě kostým kosmonauta. Bleděmodré město bylo od začátku plánována jako „jiná“ deska s přesahem do dalších uměleckých oblastí, ale také jasně cílila na propojení s městem jako živoucím organizmem.


Nápad na konceptuální album vznikl z touhy začít tvořit nové písničky kapely už s nějakou spojující myšlenkou. Téma se přímo nabízelo. Od malička jsem překresloval mapy města a prolézal půdy starých domů i podzemí. Město mě vždy fascinovalo a teď jsem ho chtěl poznat ještě blíž. Kapela se pro nápad nadchla a začalo úžasné dobrodružství.

Většinou jsem psal přímo v nočních ulicích. Psal jsem na nástupištích hlavního nádraží, odkud odjížděly za války transporty, chodil si povídat do hospůdek v „ghettu“, plaval v noční řece a se zavřenýma očima jsem s doprovodem hodiny procházel ulicemi, abych mohl zachytit hlas města. Texty se Brna dotýkají v různých souvislostech – od konkrétních míst, historických událostí, brněnských specifik až po čistě soukromý vztah třeba k rodnému domu.


Na hudbě se autorsky podílela celá kapela a do nahrávky jsme doplnili autentické zvuky města. Uslyšíte třeba starý pater noster z hlavní pošty, projíždějící šaliny, sirénu v ulicích, útržky telefonátů a další zvuky z míst, kde se písně odehrávají. Chtěli jsme vás k těm místům dostat co nejblíž.

Nečekejte průvodce městem ani hantec, cílem bylo poznat Brno jinak. Brno má pro mě osobně nejintenzivnější bleděmodré odstíny při ranním rozednívání po probdělé noci, proto jsem tak nazval jednu ze skladeb a po ní pak dostala název celá deska. Bleděmodré město není příběhem města, ale je o příbězích, které se v něm staly nebo stát mohly.


Dělat album konceptuálně je také naší odpovědí na současný trend, kdy se stává zvykem udělat jeden singl s videoklipem a poslouchat písně útržkovitě bez pořadí. Bleděmodré město si musíte nejlépe pustit celé, aby se k vám dostal jeho příběh. Jako odkaz na známou brněnskou pověst o odbíjení zvonů je na desce jedenáct písní. Díky tématu se nabízelo spojit hudbu a slova s obrazem, proto jsme si dali záležet i na bookletu, který se v současné produkci stává rovněž pomalu ohroženým druhem.

Na fotkách jsme spolupracovali s herci legendárního brněnského divadla Husa na provázku. Týdny jsem obcházel lokace a skicoval nápady, které vycházejí z textů písní. Opět jsem se ponořil do objevování ukrytých míst města. Fotilo se v bufetu, na Petrově, v pasáži i v obřím zničeném koncertním sále. Fotografie vytvořil David Konečný, dal jim jedinečný styl a zachytil atmosféru pomalu mizejícího Brna.

Chceme, aby deska inspirovala nejen poslechem, ale i v touze přiblížit se městu. Proto jsme ke každému textu přidali GPS souřadnice, které vedou na místo v textu zmíněné (logo pera) nebo tam, kde je inscenována fotografie (logo fotoaparátu), či k nějaké místní zajímavosti (logo oka). Jde nám o rozšíření zážitku a propojení s konkrétními místy.

Na zvukovém vyznění projektu s námi spolupracoval hudební producent Lukáš Chromek, který nám pomohl k modernímu zvuku desky. Věřím, že osloví i ty, kteří Brno neznají, třeba touhou po hledání zdánlivě skrytého...

Tagy komunita Nevermore & Kosmonaut

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zpěvák a textař Nevermore & Kosmonaut
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY