Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 12.01.2022 - 00:01

Pololubový Epiphone B.B. King Lucille Ebony

Signatura Epiphone B.B. King Lucille Ebony se po trochu nechtěné loňské předpremiéře, kdy byla s prototypem tohoto nástroje vyfocena kytaristka Emily Wolfe, dostává do celosvětové distribuce. Výrobce, jenž model popisuje jako „s láskou vytvořenou poctu“ zesnulé legendě bluesové kytary, vycházel při stavbě inovované a finančně vstřícnější verze Lucille z řady Inspired by Gibson ze staršího Kingova Gibsonu ES. Případní zájemci tak mohou očekávat lety prověřenou konstrukci, pohodlný tvar profilu krku a na rozdíl od originálu také některé modernější hardwarové prvky.

Stěny korpusu z pětivrstvého laminovaného javoru zpevňuje centrální blok ze stejného dřeva a použito bylo smrkové žebrování. Javorový krk dostal kulatější profil Rounded-C, ebenový hmatník o radiusu 12 palců je osazen 22 středně silnými pražci medium jumbo, obdélníkovými polohovými značkami z umělé perleti a ořechem GraphTech širokým 43 mm.

Hrany pololubového těla i hmatníku chrání bílá výložka, menzura činí klasických 24.75 palců a podobně jako u Kingových originálech nenajdeme na přední ozvučnici tradiční F-otvory. Dané řešení si King v minulosti u svých nástrojů vyžádal, aby mohl ještě více eliminovat možnost vzniku zpětné vazby.

Do subtilnější, Gibsonům designově bližší hlavice ve stylu Kalamazoo jsou vsazeny celokovové ladicí strojky Grover Rotomatic Keystone, mosazná krytka šachty šroubu pro nastavení výztuhy krku nese gravírovaný nápis „B.B. King“ a kobylku tune-o-matic LockTone doplňuje struník TP-6 Stop Bar s dolaďovacími šrouby a systémem umožňujícím rychlou výměnu strun. Veškerý hardware má zlatou úpravu.

Elektronika sestává z dvojice firemních humbuckerů Alnico Classic PRO, produkujících hřejivý transparentní  tón, ovládaných třípolohovým páčkovým switchem, samostatnými hlasitosti a tónovými clonami. Potenciometry jsou z produkce značky CTS a výsledný zvuk lze ještě frekvenčně upravit pomocí šestipolohového rotačního přepínače Varitone. Ve spodním lubu jsou upevněny dva výstupní jacky (mono / stereo).

Cena modelu Epiphone B.B. King Lucille v černém laku Ebony se na americkém trhu pohybuje okolo hranice 950 dolarů včetně kvalitního pouzdra EpiLite, kombinujícího vlastnosti kufru a gigbagu.

Tagy epiphone Epiphone B.B. King Lucille Ebony

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY