Přejít k hlavnímu obsahu
Milan Broum v akci s nástrojem Yamaha BB2025X. | Foto: Petr Klepetko
Milan Broum v akci s nástrojem Yamaha BB2025X. | Foto: Petr Klepetko
mbx -

Podcast Baskytarové posilovny #10: Milan Broum a jeho cesta z okresního přeboru do první ligy

S Milanem Broumem, baskytaristou kapely Olympic a legendou české hudební scény, mám překvapivě mnoho společného. Chodil jsem totiž s jeho synem do stejné třídy na gymnáziu, kde jsme také založili první studentskou kapelu. Naše bláznivé první zkoušky probíhaly právě v pokojíčku Milana Brouma Jr., kde jsme se snažili o první originální tvorbu, vedli nekonečné rozpravy o hudbě, hulákali do mikrofonu, drtili kytarové riffy a o pauzách se škrtili kabelama, případně otloukali stojanem na mikrofon. Krásné časy!

Nicméně, když nás sem tam přišel Milan Broum Sr. zkontrolovat (jestli se někomu něco nestalo – zvuky, které jsme vyluzovali, totiž musely být dost děsivé), měl pro nás vždy jenom vlídná slova podpory a inspirace. Občas si vzal basu do ruky, zahrál a ukázal mladým jelítkům, jak se věci mají. Měl jsem dokonce odvahu ho požádat o radu při koupi mojí první pořádné baskytary. Na otázku, jaký nástroj bych si představoval, jsem naprosto jednoznačně odpověděl, že černý. Dodnes oceňuji Milanovo gentlemanské chování a postoj, kdy tuto bohorovnou nevědomost nijak nekomentoval a naopak mi byl velmi nápomocný s výběrem vysněného nástroje, kterým se nakonec stala Ibanez SDGR... chvilka ticha... v černé metalíze. 

Milan Broum je legenda české basové kytary a dlouholetý člen kapely Olympic. Pochází z hudební rodiny, otec byl učitelem. Milan vystudoval gymnázium v Příbrami, absolvoval ZUŠ v Mníšku pod Brdy a poté studoval na pražské Konzervatoři Jaroslava Ježka (1988–1993). Působil v amatérských The Members a v profesionální formaci Perpetuum Mobile, rok hrál ve Finsku. Vystupoval mimo jiné s Karlem Gottem a Danem Bártou. Jeho první elektrickou kytarou byla šestistrunná Jolana. Do Olympicu nastoupil na pozici baskytaristy v roce 1975 místo Pavla Petráše v době hluboké kapelní krize. Doporučil jej Slávek Janda, bratr vedoucího Olympicu Petra Jandy. Prvním albem, na němž se Milan Broum podílel, byl Marathón. Do repertoáru skupiny přispěl instrumentální skladbou Sprcha.

Společně jsme probrali jeho začátky s baskytarou, první kapely, nástup do Olympicu, platové třídy muzikantů za dob komunismu, hraní na bezpražec, nástrojové vybavení a mnoho dalšího.

Tagy baskytarova posilovna Podcast milan broum Olympic

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY