Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 26.07.2020 - 00:01

Plug-in Arturia OB-Xa V se zvukem synthu Oberheim

Když firma Oberheim uvedla koncem roku 1980 na trh analogový syntezátor OB-Xa, tak pravděpodobně málokdo tušil, že se zrodila legenda, která v následující dekádě výrazně zasáhla do zvuku celé řady kapel. Možnosti synthu, použitého na albech Simple Minds, Davida Bowieho, Mikea Oldfielda, Jeana Michela Jarré, ELO, Milese Davise, Rush, Van Halen, Bon Jovi, Prince, Queen, The Police apod., nyní v softwarové podobě nesoucí označení OB-Xa V nabízí značka Arturia.

Plug-in samozřejmě ctí architekturu i zvukový témbr hardwarové předlohy, ale přidává některé nové prvky – polyfonie byla navýšena z původních 8 na 16 hlasů, přibylo několik typů modulační vlny či synchronizace s DAW bpm, funkce resetu stereofonních LFO jednotek s parametrem Stereo Trimmers a knoflík X-Mod, aktivující křížovou modulaci, kde je frekvence jednoho oscilátoru modulována výstupním signálem druhé oscilační sekce.

Netradiční úpravu stereo obrazu s navázanou transformací zpracovávaného signálu LFO, oscilátorů a filtrací obstarává funkce Stereo Spread, v rámci arpeggiatoru lze přehráním několika kláves vytvářet rychlé a dynamické sekvence se širokou škálou patternů v různých oktávách, směrech či rychlostech a jednotka Mixer byla posílena o další ovladače umožňující detailnější správu každého zdroje.

Vývojový tým Arturie do systému začlenil také čtveřici bipolárních generátorů digitálních funkcí, které je možno nasměrovat na jakýkoliv parametr. Každá z nich je variabilní v délce až 16 bodů s volitelnou kvantizací a regulací dle zvoleného segmentu. Efektová sekce obsahuje delay, chorus, reverb, phaser, flanger, bitcrusher, kompresor, overdrive a multimode filter.

Arturia OB-Xa V s přídavným panelem a úložištěm pro 400 presetů je kompatibilní s platformami PC ( W7 64-bit a vyšší) i Mac (OS 10.11 a vyšší) a software je možno využívat jako standalone aplikaci nebo ve formátech VST 2.4, VST 3, AAX, Audio Unit, NKS (pouze 64-bitové DAW). Oficiální cena byla nastavena na cca 200 eur za samostatný plug-in respektive 299 eur za zvýhodněnou kombinaci OB-Xa V plus paket V Collection 7.

Tagy arturia Arturia OB-Xa V

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY