Přejít k hlavnímu obsahu
Places mají jasno v tom, co chtějí a přesně ví, jak má jejich muzika znít | Foto: Tomáš Dudyn Václavek
Places mají jasno v tom, co chtějí a přesně ví, jak má jejich muzika znít | Foto: Tomáš Dudyn Václavek
Petr Adamík - Pá, 19.02.2021 - 12:15

Places na svém za jeden den nahraném albu úspěšně využili nové příležitosti

Ostravští Places fungují od roku 2010 a za tu dobu stačili vydat jednu dlouhohrající desku, několik EP a singlů. S propuknutím koronavirové krize vzaly za své jejich velké koncertní plány pro celý rok 2020. Places ale chtěli pokračovat ve svém kreativním rozpoložení, které započalo už březnovým singlem Quiet Sirens. Natočení nového alba tak pro ně byl zcela přirozený krok. 

Vznik desky byl však stejně nezvyklý jako její dlouhý název. Namísto zdlouhavého nahrávacího procesu, kdy by se zaobírali jednotlivými nástroji zvlášť, se za asistence Tomáše Neuwertha v kopřivnickém studiu Animan rozhodli sejmout vše naživo za jeden jediný den. Z této session vznikl při té příležitosti také videozáznam.

Post rockově melancholický zvuk otvíráku Light Your Burdens přechází i do následující 13 Days Ago. Ta má působivý refrén a už jednou ji kapela, právě ve studiu Animan, v minulosti naživo nahrála. Skvělá je zde rovněž rytmická sekce, která patří k silným stránkám Places. Tou je určitě i zpěvačka Eva Konečná, jejíž hlas nevyčnívá, ale tak nějak doplňuje okolní dění a souzní se zbytkem. Nově natočená Quiet Sirens dokáže opět zaujmout, přestože zde trochu chybí trumpeta, která decentně doplňuje singlovou verzi z loňského roku. Zde tyto party zastupuje kytara Jakuba Vašíčka. V No Words se vedle nápadité kytary opět blýskne parádní pasáží basa s bicími, s níž píseň postupně mohutní a graduje, aby se v závěru zase zklidnila. Album se příjemně poslouchá a v jeho audio podobě jde o jednolitý prožitek, který ve video verzi možná zbytečně narušují „behind the scene“ vsuvky. Na druhou stranu v ní ale můžeme v závěru zhlédnout skladby Postcards From Berlin a Insecure, známé z kapelního debutu Distant Edges z roku 2016.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Je zřejmé, že se muzikanti skvěle znají, kapela působí naprosto sehraně. Places mají jasno v tom, co chtějí a přesně ví, jak by jejich muzika měla znít. Za těch dosavadních deset let existence vyrostli v opravdu silnou kapelu, ze které vyzařují zkušenosti a nadhled. Deska I Can't Let My Hands Fight Against Your Waterfall byla pro Places velkou výzvou, kterou bez problému zvládli. 

Places – I Can´t Let My Hands Fight Against Your Waterfall

Places – I Can´t Let My Hands Fight Against Your Waterfall

Places & X Production, 2021, 39:11

75 %

Tagy Places Recenze alb
Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY