Přejít k hlavnímu obsahu
Ivan Loginov - Pá, 04.05.2018 - 12:00

Písničky na desce znějí úplně jinak než v rachotu zkušebny

Sejde se Slovák, Vietnamec a Čech v Praze u jednoho stolu... Není to začátek vtipu, ale naší kapely Signály. Sešli jsme se takhle před pár lety a začali spolu hrát. Od začátku bylo naším cílem nahrát a vydat album. Náš zpěvák a textař Jano (Slovák) měl totiž hotový cyklus dvanácti tracků, které už zbývalo jen zpracovat.

Na zkouškách nám vždy nejprve zazpíval melodii a řekl základní akordy, zbytek už jsme vymýšleli spolu. Nebylo to snadný – nelišíme se jen národnostně, ale i názorově. Každý máme úplně odlišný hudební vkus a představu o tom, jak se má kapela prezentovat. Někdo poslouchá techno, někdo metal a někdo americký pop, spojuje nás ale chuť dělat dobrou hudbu!

Když jsme konečně připravili všechny songy, začali jsme plánovat nahrávání. Tady začaly potíže – museli jsme vybrat studio a dohodnout data, co vyhovují všem. U nahrávání jsme zjistili, že ty písničky zní úplně jinak, než jak jsme byli z rachotu zkušebny zvyklí a spoustu věcí jsme ještě dodělávali a upravovali.

Potom následovala fáze mixu, kdy jsme měli každý milion, často protichůdných, připomínek a drobností, které bychom chtěli doladit. A jelikož je naše konceptuální album rozděleno do tří částí, rozhodli jsme se uvést každou část jakýmsi mluveným intrem.

Pak přišlo na řadu vytváření fyzické podoby alba – focení kapely, focení coveru, vytváření bookletu a především rozhodování se o formátu fyzického nosiče. Já a Luboš jsme byli pro vinyl, zatímco zbytek jen pro cédo a přes naše přemlouvání setrvali na svém. Na LP tedy přijde řada třeba příště. Nicméně to ještě nebyl konec! Existuje totiž několik typů obalu na CD – plastová krabička (jewel case), papírová krabička (digipack) a papírová „kapsa“ (digisleeve). Aby to nebylo jednoduchý, digipack i digisleeve mají strašně moc různých formátů. Hodiny a hodiny jsme se dohadovali i o tom, jaký zvolit.

Mezitím, abychom měli tuhle zábavu z čeho platit, jsme spustili kampaň na serveru HitHit, kde se nám díky kamarádům a fanouškům podařilo vybrat potřebnou částku.

A teď už jen zbývá hotovou desku řádně pokřtít, což uděláme na chystaném koncertu 8. května v pražském Rock Café. S námi si zahrajou třinečtí Noemiracles, tepličtí Sorry Holka a několik dalších skvělých hostů. Je to svátek a vstup je zdarma...

Tagy komunita Signály
Baskytarista Signálů
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY