Přejít k hlavnímu obsahu
Pověz mi je zkrátka deska, která funguje na první, druhý i desátý pokus | Foto: archiv Šárky Adámkové
Pověz mi je zkrátka deska, která funguje na první, druhý i desátý pokus | Foto: archiv Šárky Adámkové
Martin Hošna -

Písničkářský um Sarah & The Adams má i v češtině neskutečnou sílu

Česká Norah Jones, jak se říká Šárce Adamkové, zavrhla na třetí řadovce angličtinu, a se svojí doprovodnou kapelou servíruje jedenáct intimních skladeb protkaných subjektivní něhou a pokorou.

„Po nějaké době, daleko odsud, jsem se přistihla, jak zapisuji do sešitu nové texty a cítím se u toho tak živá. Byl to jen další krok na dlouhé cestě, ale já věděla, že tudy chci jít. Začala vznikat naše nová deska a žádala mnoho. Chtěla mluvit v mateřském jazyce, bez obalu. Dotýkala se mě hluboko a já se s každým jejím dotekem cítila svobodnější. Za neúnavné podpory svých blízkých, včetně kapely, vznikly první náběry,“ vysvětluje písničkářka.

I ve volném tempu si Šárčin vokál v mateřském jazyce uchovává písničkářský šmrnc. Akustická kytara nebo podmanivě bublající kontrabas mají příjemný groove charakter, ve svém minimalismu jazzově promlouvají a doplňují lyrické verše, v nichž se autorka netají inspirací mateřstvím a láskou. Optimismus je cítit i v rychlejších skladbách, jako Luny svit, kde na nás vykoukne houpavé kytarové sólo a za tlukotu jednoduché rytmiky ukazuje, že autorka umí být silná jak v melancholických chvílích, tak v barevnějších kompozicích. Skladba Fouká s virtuózním klavírním doprovodem skutečně hrne před sebou rozmanité modulace nebo i zfuzzované country kytary v outrech, zatímco titulní Pověz mi je skutečnou ódou na život a tryská z ní neskutečná radost z bytí. Finále v podobě básnického přednesu v Houpej je dokonalým zakončením desky, která bude fungovat bezesporu výborně i naživo.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Neskutečnou čistotu a barevnost, skrytě záludná kontrabasová sóla i profesionální produkci, která Sarah & The Adams řadí do první písničkářské ligy. Lidová rétorika se tu mísí s jazzem, country i sem tam rockovým doprovodem. Pověz mi je zkrátka deska, která funguje na první, druhý i desátý pokus.

Pověz mi

Sarah & The AdamsPověz mi

50:16

75 %

Tagy Recenze alb Sarah & The Adams

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY