Přejít k hlavnímu obsahu
George Whistler - Út, 06.11.2018 - 13:00

Píseň musí fungovat

Nevím, jak to vnímáte vy, ale podle mě v dnešní době už nestačí jen hrát na kytaru a hezky zpívat. To ostatně nejspíš nestačilo nikdy. Správný sólový autor musí ovládat zpěv, kytaru, basu, klávesy i bicí a mít představu, jak v dnešním světě kompjůtrů komponovat a pracovat se samply.

Napsal jsem už okolo 1000 písní a píšu dál. Nejen pro svá alba pod hlavičkou George Whistler, která jsou na trhu už čtyři. Myslím proto, že si už můžu dovolit to tvrdit. Stejně jako říct, že nemusíte být virtuózové, abyste ze sebe s pomocí moderních nahrávacích programů dokázali vydat to nejlepší.

S kapelou nebo najatými muzikanty je to malinko jinak, záleží také na invenci daného muzikanta a co do nahrávky vymyslí. Důležitá je ale ve všech případech pokora a trocha demokracie, aby vše hrálo v prospěch dané skladby. Vše v písní musí být pro píseň užitečné a některé nápady holt musí skončit v koši a nebo pro remix či jinou verzi. Píseň prostě musí fungovat.


Písně ze mě lezou stále tak nějak samy, jen času a peněz je málo. V průběhu své hudební kariéry už jsem vyzkoušel a použil skoro všechny styly nahrávání, od živých nahrávek kytary a zpěvu dohromady až po samply a smyčky. Dospěl jsem k závěru, že nejlepší je kombinace všech těchto zkušeností. Díky dnešní technice už hlavně nemusíte vyhazovat statisíce za studio, stačí vám laptop a klávesy. A pak už je jen na vás, co vše v písni bude potřeba živě, co midi, co smyčka atd.

Ke tvorbě videoklipu, propagaci a dalším marketingovým věcem se hodí internet, bez produktu alespoň na internetovém trhu se o vás nikdo nedozví. Pokud tohle všechno máte a současně hrajete dobré koncerty, cesta za úspěchem je otevřená.

Hodně mi pomáhá Prodejhudbu.cz neboli Supraphon, který nabízí vydání desky do 200 internetových obchodů za 30 % z celkového zisku. Což je lepší, než aby to leželo doma v šuplíku anebo zdarma na Bandzone.

Desku dnes může vydat nejspíš kdekdo. Jestli je to dobře, to nevím, ale pokud ta muzika není zajímavá, tak ji poslouchat nikdo nebude, ať už je vydaná, a nebo ne. Mně třeba jen díky Radiu 1 a hitparádě Velká Sedma, kterou jsem dvakrát vyhrál, sledovanost stoupla, ale to samo o sobě nestačí. Bez sponzorů a investic do PR je to běh na dlouhou trať.


Má nová deska Songs from The Inside Army je kombinací mých zkušeností z předešlých živých alb a experimentem s pro mě novou technologií nahrávání i skládání hudby. Oproti rytmicky ne tak přesnému a nedoladěnému albu Some Forgotten Songs, nahrávanému live, stopu po stopě bez smyček, je to rozdíl, přestože silná atmosféra tohoto skoro živého alba se podle mě na novince trochu vytrácí, což doháním tím správným nádechem na koncertech.

Na závěr si rozviňme slova naznačená v úvodu. Musíte být dohromady nejlépe interpret, autor, producent, PR manager, grafik, zvukař… a za pomoci všeho, co je k dispozici, pořádně makat a hrát. Povede vás láska k hudbě a muzikantské srdce, které vás nikdy nemůže zklamat...

www.georgewhistler.com
GW Spotify

Tagy komunita George Whistler
Jiří Piskač aka George Whistler. Muzikant, autor, zpěvák. Prošel jsem si kapelami The Eskape, Lazy Fuckers, nyní zpívám v kapele Cukr a celou kariéru se průběžně věnuji své sólové dráze. V roce 2019 pod hlavičkou George Whistler plánuji postavit i celou kapelu.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY