Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 15.11.2019 - 00:01

Pedálový power amp EHX 5MM

Kytarové koncové zesilovače ve formátu efektové krabičky zažívají s příchodem kompaktních modelerů a multiefektů opětovný boom. Vedle čínského Mooeru Baby Bomb jsou na trhu už delší dobu dostupné také modely značky Electro Harmonix, která k dvaadvacetiwattové verzi 22 Caliber a výkonnějšímu power ampu 44 Magnum (44W) nyní přidává novou variantu EHX 5MM s výkonem 2.5 wattu.

Elektronika je usazena v kompaktním šasi formátu Nano a jednoduché ovládání sestává z potenciometru hlasitosti a páčkového přepínače Normal/Bright, kde druhý mod poskytuje díky posíleným pásmům vyšších středů jasnější projekci. Samotný zesilovač produkuje v závislosti na poloze ovladače Volume čistý zvuk přecházející do lehkého crunche a je uzpůsoben k použití s analogovými krabičkami, digitálními procesory i lampovými preampy.

Kromě vstupního konektoru a zdířky výstupního obvodu optimalizovaného pro kabinety s impedancí 8 až 16 ohmů je zde samozřejmě vstup adapteru, jenž je součástí balení. Oproti ostatním podobně koncipovaným zařízením s poměrně rozměrnými síťovými transformátory si 5MM vystačí s napaječem 9VDC 500 mA, takže power amp lze napájet i standardními adaptery nebo pedalboardovými distributory. Česká cena novinky z dílny Electro Harmonix se pohybuje okolo 1 800 Kč.

Zmíněný maximální výkon dosahující hodnoty 2.5 W předurčuje tento kapesní zesilovač především pro domácí cvičení, nahrávání nebo menší jamy, nicméně i přesto by se měl případný uživatel řídit následujícími radami výrobce:

EHX 5MM není klasický efekt, ale koncová jednotka, proto jej připojujte přímo k boxu s doporučeným minimálním výkonem 10 W (rozhodně ne do vstupu dalšího aparátu), a to přes odpovídající typ kabelu (dvoulinka). Zesilovač zapojte do sítě až po připojení ke kabinetu, jinak se v rámci ochrany proti zkratu může výstup dočasně automaticky zamutovat. Pokud k této situaci dojde, stačí power amp na několik vteřin odpojit ze sítě a poté znovu připojit.

Tagy Electro Harmonix Electro Harmonix 5MM
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY