Přejít k hlavnímu obsahu
Výměna jakéhokoli dílu nebo součásti kytary je možná
Výměna jakéhokoli dílu nebo součásti kytary je možná
Zdeněk Lev -

Péče o kytaru #30: výměna náhradních dílů na kytaře

Na kytaře je mnoho součástí, které se dají opravovat nebo měnit za nové a lepší. Na první pohled to tak úplně nevypadá, ale například Fender Telecaster se skládá z mnoha desítek drobných dílů. Jak to tak bývá s každým zbožím, i u kytar dochází k opotřebení nejen dřeva, ale i ostatního hardwaru. A v případě potřeby je nutné vadné nebo nekvalitní části vyměnit. Otázka je, kde tyto díly sehnat a kam s opravou zajít.

Na kytaru působí mnoho faktorů, které urychlují její opotřebení a stárnutí. Vedle samotného hraní, které má na opotřebení největší vliv, to je vlhkost vzduchu a klima, ve kterém je kytara umístěna, přeprava na koncerty a samotná péče, kterou jí kytarista věnuje. Všechny zmíněné faktory spolu úzce souvisí a je dobré si hlídat aktuální stav nástroje, aby se případné nedostatky začaly řešit co nejdříve.

Pokazit se na kytaře může prakticky cokoli, jakákoli část může přestat fungovat. Nebo se můžete rozhodnout, že tu či onu část prostě vyměníte za novou a lepší. Když zajdu do extrému, je možné vyměnit celý krk, tělo, u akustických kytar přední nebo zadní desku. Tedy základní věci, jakými je dřevo a konstrukce kytary, je možné v určitých případech měnit. Jsou to velice náročné a nákladné opravy, nicméně u drahých, dobrých nebo cenných nástrojů se to vyplatí.

Drobnější opravy jsou běžnější a v servisu jsou na denním pořádku. Při poruše elektroniky, ladících mechanik, při deformaci pražců nebo nefunkčnosti hardwaru, bývá oprava nebo výměna snadná.

Na kytaře je možné měnit cokoli

Každá kytara se liší specifičností svých dílů

Samotná výměna náhradních dílů nebývá nijak složitá, pro zkušeného technika to bývají rutinní záležitosti. To, co bývá oříšek, je vhodné náhradní díly sehnat. Situaci komplikuje fakt, že na světě existuje obrovské množství kytar, tedy jejich druhů, typů, sérií, tvarů atd. V podstatě se dá říct, že ke každé značce, typu nebo sérii kytar existují i specifické náhradní díly. A v tom je právě ta obtížnost shánění vhodných dílů. Bohužel na kytarách není moc součástek a dílů, které by byly univerzální pro všechny druhy nástrojů. Každá značka se snaží od ostatních odlišovat, a proto se její jednotlivé díly liší, byť mnohdy jen tvarem. To, zda je to inovace nebo jen odlišení od konkurence, ponechám stranou.

Odlišnost dílů všech kytar je tedy jasná. Pro příklad mohu použít různost ladících mechanik. Ty má každá kytara bez ohledu na značku a typ. Ovšem při jejich výměně můžete snadno narazit na problém. Tak tedy, prvním oříškem bývá jejich samotné uchycení. Některé jsou uchyceny malým vrutem zespodu hlavice. Místo uchycení vrutem se liší podle tvaru mechaniky, může být šikmo nebo kolmo od mechaniky. Jsou ale i mechaniky, které mají uchycení jiné. Buďto jen z jedné nebo z druhé strany hlavice. Namísto vrutu může být mechanika zasunutá do již předvrtané dírky. Druhá záludnost mechanik je v průměru osičky a uchycení z přední strany hlavice. Při výměně mechaniky s širším průměrem osičky je nutné průchod hlavicí ve dřevě zvětšit, tedy je nutné zasahovat do dřeva. Pokud byste chtěli vyměnit jen jednu mechaniku, která je například poškozená, sehnat stejnou jednu mechaniku se u některých běžných, sériově vyráběných kytar daří jen zřídka. Většinou se tedy dává podobná. Pří výměně jen části mechaniky, například lístečku, kterým otáčíme při ladění, se stává, že nástrčná koncovka lístečků bývá jinak tvarovaná, takže je často lepší vyměnit mechaniku celou než zdlouhavě zkoušet, co tam padne.

Tento vyčerpávající příklad jen ilustruje mnohdy až nesmyslné odlišení každého druhu mechanik. Pro obchodníka je to jistě fajn, pro kytaristu a technika je to o nervy. Názorným příkladem jsem chtěl zejména přiblížit sice zdánlivou podobnost a stejnost náhradních dílů, ovšem i o 1 mm posunuté dírky pro vruty na novém pickguardu, kobylce nebo mechanikách znamenají problém, který se musí řešit složitějším zásahem do kytary.

Obvykle bývá problém při výměnách kobylky u elektrických kytar typu Telecaster. Řeknete si, vždyť je to jen kobylka. Po odmontování původní kobylky a pouhým přiložením kobylky nové obvykle zjistíte, že u nové kobylky se dírky pro uchycující vruty nepřekrývají s původními dírkami již vyvrtanými v těle kytary. A pokud je to kytara, u které struny prochází skrz tělo, může být tento rozdíl zásadní, protože vy potřebujete novou kobylku nastavit tak, aby mohly struny nerušeně opět procházet tělem ven skrz kobylku.

Peripetie obvykle nastávají při výměnách pickguardů u Stratocasterů, superstratů a Telecasterů. Každá značka nebo i model mají nepatrně jiný tvar těla a uspořádání hardwaru. U pickguardů je důležité, aby kopírovaly patku krku, zaoblení těla a tvar kobylky. Také by se měly překrývat dírky pro vruty, ale ty se popřípadě dají do těla navrtat nově. Sehnat padnoucí pickguard bývá složité. Ideální řešení je nechat si udělat pickguard nový na míru. Můžete si u toho vybrat libovolný materiál a vše bude sedět perfektně.

Doporučuji, pokud si pořizujete náhradní díly do kytary sami, předem si najít rozměry nových dílů a porovnat to s těmi současnými, které jsou na kytaře. Pokud bude vše sedět, výměna by měla jít dobře.

Originální potenciometry Gibson

Kde sehnat náhradní díly

Náhradní díly se dají sehnat na mnoha místech. Existuje několik obchodů u nás i ve světě, které nabízí pouze náhradní díly pro kytary a jiné hudební nástroje. Běžné díly jako například potenciometry, přepínače snímačů, ladící mechaniky, úchyty na popruh, snímače nebo kobylky, se u nich dají sehnat celkem jednoduše.

Pokud potřebujete díl pro konkrétní značku kytary, která je lepší kvality, je dobré si vyhledat kontakt na autorizovaného dealera značky a domluvit sehnání daného dílu. Některé obchody mají v nabídce nejběžnější díly konkrétních značek.

Další, a asi i ideální možností, je kontaktovat kytarový servis, kde mají zkušenosti s objednáváním a dostupností náhradních dílů pro všemožné druhy a značky kytar. Čím větší servis, tím větší možnosti.

Internet nabízí obrovské možnosti sehnání náhradních dílů. Reverb nebo eBay dávají možnosti, kde sehnat opravdu cokoli. Otázka ovšem je, zda se koupě jednoho dílu přes půl světa vyplatí, protože musíte do ceny zahrnout i poštovné.

Při výměně specifických dílů, například elektroniky, je vždy důležitá rentabilita. U běžných levných elektroakustických kytar se příliš nevyplatí pořizovat nový preamp nebo snímač, protože tyto díly bývají dražší, když se prodávají samostatně. To už je pak na zvážení, zda nekoupit novou elektroniku, která je kvalitnější a doplatek není tak veliký. U starších typů preampů to platí dvojnásob.

U výměny pickguardu se vyplatí i možnost nechat si udělat nový přesně na míru z libovolného materiálu

S výměnou náhradních dílů je dobré zajít do kytarového servisu

Možností, jak vyměnit náhradní díly, existuje více. Já osobně doporučuji s těmito opravami zajít do kytarového servisu. Některé opravy, i když vypadají banálně, úplně banální nejsou. A na výše uvedených příkladech jsem to chtěl ilustrovat. Při návštěvě servisu máte vše mnohem pohodlnější v tom, že servis za vás vyhledá a objedná náhradní díl, který bude plně kompatibilní a bude pasovat, i vám provede samotnou výměnu. Větší servisy mají svou zásobu náhradních dílů, takže jejich dostupnost může být okamžitá, oproti tomu, když byste si díl objednávali sami.

Zcela chápu, že mnozí z vás kytaristů si různé výměny dílů zvládnete udělat sami, ale na druhou stranu z vlastní praxe znám veliké množství případů, kdy zoufalý zákazník přišel do servisu s tím, že si sám na kytaře něco opravoval, ale oprava se nezdařila. A ve většině těchto případů pak bývá nutné napáchané škody opravit ještě před tím, než se přikročí k samotné výměně daného dílu. Tím chci jen říct, abyste vždy zvážili, co jste schopní udělat sami.

Příkladem může být výměna snímačů. Aby byl snímač plně funkční, musí být kvalitně připájen, což je zásadní. Dále musí být zapojen tak, aby fungoval tak jak má a aby byl kompatibilní s ostatními snímači. Popřípadě se musí zapojení upravit, což se při výměně snímačů stává často, zejména kvůli opačné polaritě snímačů rozdílných značek.

Výměna elektroniky je u kytar zcela běžná

Závěrem

Výměna jakéhokoli dílu nebo součásti kytary je možná. Jde pouze o to najít kompatibilní, padnoucí a kvalitní díl. Je dobré před koupí zvážit rentabilitu samotné výměny, protože jednotlivé díly bývají dražší. U lepších kytar rentabilitu neřešte, tam je hlavní, aby byla kytara plně funkční. Dostupnost náhradních dílů je mnohdy složitá a občas se stane, že se musí přistoupit k výměně co nejpodobnějšího dílu, protože originální již sehnat nelze.

Pro opravy doporučuji navštívit kytarový servis, kde se nemusíte starat o složité shánění náhradních dílů a kde máte jistotu profesionální péče o váš nástroj. Vzhledem k velké různorodosti kytar, jejich typů a sérií se kytarový technik lépe orientuje ve specifičnosti jednotlivých dílů, takže sežene vždy plně kompatibilní díl.

Tagy Péče o kytaru výměna náhradních dílů na kytaře náhradní díly na kytaru

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Lev
Jsem kytarový technik v Kytary.cz a mám dlouholeté zkušenosti s kompletním kytarovým servisem. Specializuji se na servis a ověřování originality vintage, sběratelských a bazarových kytar a rád předávám získané zkušenosti dál. Rukama mi prošlo tisíce nástrojů a těší mě, že můžu…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY