Přejít k hlavnímu obsahu
Album je nabité energií, mladistvou naivitou, ale i vážnějšími životními tématy | Foto: archiv kapely
Album je nabité energií, mladistvou naivitou, ale i vážnějšími životními tématy | Foto: archiv kapely
Petr Adamík - Pá, 12.06.2020 - 12:00

Palaye Royale na novém albu dospívají

Často jsou srovnáváni s My Chemical Romance, jejichž vliv na svou tvorbu nepopírají a zpěvák Remington Leith sám přiznal, že by bez nich dnes nebyl tím, čím je. My Chemical Romance byli před léty důležitou kapelou pro tehdejší týnejdžry, to samé představují nyní pro mladou generaci Palaye Royale. Otázkou zůstává, zda-li svou muzikou dokáží oslovit i širší posluchačstvo, než jen to náctileté. Zdá se, že s novinkou jsou na dobré cestě. 

Ono těch vlivů bude u Palaye Royale více. Ať už jde o glamovou image vypůjčenou od Alice Coopera, New York Dolls a jim podobným, nebo o časté užívání hudebních a prověřených prvků různých rockových velikánů minulého století. Navíc se zdá, že do svého nového materiálu vstřebali i zkušenosti z loňského turné, které absolvovali po boku Roba Zombieho a Marilyna Mansona. Skladby na The Bastards jsou rozhodně tvrdší, než ty, které nabídli na předchozích albech a také témata jednotlivých písní se zdají být vážnější. Například hned u druhé skladby Massacre, The New American Dream, v níž se zabývají krvavými střeleckými masakry, které Spojené státy léta trápí. Píseň ve svižném punkovém rytmu, s hutnou a špinavou basou album dobře nakopne. 

I v další skladbě Anxiety prošpikované elektronikou a samply se trochu vzdalují starým rokenrolovým momentům, které tu a tam předváděli na albech Boom Boom Room (Side A) a (Side B). Jako by si hledali svou vlastní tvář. Nutno dodat, že tato nová modernější jim sluší. I přesto lze na novince zaslechnout ozvěny z dávných dob, kdy ještě byla rocková muzika považována za nebezpečnou (to ale není nikdy na škodu), například když v písních Nightmares, Doom (Empty) a v podstatě pak také v bonusovém tracku Lord Of Lies, dají vzpomenout na Black Sabbath.

Pomalejší Stay je zase napsána podle současného pop/rockového mustru a kdyby na desce nebyla, nic by se nestalo. Doufejme, že Palaye Royale ještě budou moci naplno ukázat, co v nich je a nezabalí to po pár albech, jak bývá u novějších formací zvykem. 

Co jako muzikanti oceníte

The Bastards nabízí moderní sound mísící se s rock & rollovou tradicí. Album je nabité energií, mladistvou naivitou, ale i vážnějšími životními tématy. Vypulírovaná produkce pak dává celé nahrávce komerční šmrnc.

Palaye Royale – The Bastards

Palaye Royale – The Bastards

Sumerian Records, 46 minut

70 %

Tagy Recenze alb Palaye Royale
Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY