Přejít k hlavnímu obsahu
Jakýkoli styl či žánr, do kterého se pustí, poasijsku dotáhnou do puntičkářské dokonalosti | Foto: Inside Out Music
Jakýkoli styl či žánr, do kterého se pustí, poasijsku dotáhnou do puntičkářské dokonalosti | Foto: Inside Out Music
Martin Hošna -

Pain of Salvation zůstávají stále bláznivě brilantní

Švédští progrockeři vytáhli do boje s jedenáctou řadovkou nazvanou Panther. Výsledkem je nádherná hudební taškařice v tom nejlepším slova smyslu.

Pain of Salvation patřili vždycky k nejodvážnějším a nejpodivnějším formacím na své scéně. Každou deskou si kapela nastavovala laťku výš a výš. Bizarně míchala styly a žánry dohromady, epicky metalově duněla, pletla podivuhodné melodické linky do poprockových gordických uzlů, nikdy je ale nepřesekla a nezpronevěřila se.

Panther pokračuje ve stejné krasojízdě jako jeho předchůdce The Passing Light Of Day, na němž švédský kvartet opustil hardrockové vody a navrátil se ke svým bláznivým počátkům. Objevovat svoje vlastní možnosti je pro tuto partu příznačné. Už otvírák ACCELERATOR s neurotickými klávesami, nepravidelným rytmem a strohými zvukovými stěnami dává tušit, že poslední deska je jazzově neklidným i rockově experimentálním dílem, který nenechá posluchače ani na minutu vydechnout. Předák Gildenlöw skučivě a křehce vypráví, jemně se zaplétá jak do moderní elektroniky, ale i do masivních synkopových kytarových riffů. Temná hrozba rozdělená do normativní společnosti, kterou obývají jen psi a panteři, je hmatatelná hned v následující UNFUTURE, v němž dřevorubecký sound se mísí s nalehávým vokálem, masivní disonancí a bolestnou rétorikou. Hypnotický kontrapunkt kytar i kláves pokračuje až do konce alba, kritické texty mají bolestně fascinující charakter, zpěvák Gildenlöw je překvapivě silný i v čistě baladických polohách (WAIT), kdy důmyslně vyvažuje všudepřítomnou cyberpunkovou rovnováhu. Pain of Salvation dokazují, že zdaleka neřekli poslední slovo.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Panther je možná nejelektroničtější nahrávkou v diskografii kapely. Přesto není sporu o tom, že kvartet tvoří nadprůměrní hráči. Jakýkoli styl či žánr, do kterého se pustí, po asijsku dotáhnou do puntičkářské dokonalosti. Hlavním znakem tu stále zůstává tajuplná nepředvídatelnost, kterou Pain of Salvation rozvijí v intrech i outrech, modulacích, těkajících kytarových linkách i kuriózní rytmice, a je jedno jestli náhle sáhnou ke švédské lidovce (FUR) či k hip hopu (PANTHER).    

cover

Pain Of Salvation – Panther

Inside Out Music, 2020 53:31

85 %

Tagy Recenze alb Pain of Salvation

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY