Přejít k hlavnímu obsahu
Tomáš Štěpánek - So, 14.03.2020 - 10:00

Online koncerty, aneb jak pokračovat v turné ve stavu nouze

Je čtvrtek 12. března a celá země sleduje zprávy o vyhlášení nouzového stavu. Všechny akce nad 30 lidí jsou zakázány. Měli jsme s kapelou End of Scream naplánováno několik koncertů po celé republice v rámci našeho tour Finding the Sanctuary, které musíme zrušit. Nemá smysl plakat na rozlitým mlékem. Okamžitě mě napadá: zorganizujme místo toho online vysílání koncertu přes sociální sítě. Nejdřív mě napadlo udělat stream někde z pohodlí domova, akusticky. Vzápětí jsem si ale řekl, že to je málo.

A tak se začíná rodit naše asi nejvíce narychlo organizovaná akce. Krátce po vyhlášení nouzového stavu si už volám s naším kytaristou Honzou a začínáme to celé dávat dohromady. „Prosím tě, neznáš někoho, kdo by zajistil online přenos? Jo? Super. Udělal bych to v sobotu 14. března od 20:00 v klubu Alfa v Sokolově. Je to narychlo, ale zkusíme to.“ Následuje spousta dalších organizačních hovorů a my se setkáváme s veskrze pozitivními reakcemi a neskutečnou ochotou. Super přístup a nadšení produkčního a zvukaře klubu a taky kamaráda kameramana posílil naše odhodlání celou akci uskutečnit.

Nejdřív zkoušíme oslovit regionální zpravodajský kanál Západ.cz, který nám nabídne zaštítit živý přenos celého koncertu. Jako další krok vytváříme událost na Facebooku. Sepisujeme tiskovou zprávu, kterou posíláme na regionální média a hudební magazíny. Ještě ve čtvrtek večer se nám podaří oslovit regionální deníky, které zprávu ihned umístily na web a slíbily otisknutí v sobotním vydání. Aby byl dosah co největší, natáčíme krátké improvizované video, kde informujeme naše fanoušky o zrušených koncertech a nabízíme možnost sledovat náš koncert z pohodlí domova. Nechybí ani propagace události na Facebooku cílená na lidi, co nás neznají a mohli bychom je oslovit.

Kolem 22. hodiny večer začínají tiskovou zprávu zveřejňovat hudební webziny. Odepisuje nám taky mezinárodní webzine Progspace s tím, že nám událost rádi zpropagují, pokud připravíme popis a krátkou videopozvánku v angličtině.

Víme, že nás čeká ještě spousta práce s přípravou vysílání na místě. Může se stát, že to ještě na několika místech organizačně zaskřípe. Je ale skvělý vědět, že v tom nejsme sami a že spousta lidí má zájem udržet kulturní dění aspoň v omezených možnostech, které aktuální situace dovoluje. Pro nás je to motivace do budoucna – nebát se využít příležitosti tam, kde se zdálo, že už žádné příležitosti nejsou.

Tagy komunita End of Scream
Na housle hraju od svých 6 let, na kytaru od 14. Miluju hudbu a vše s ní spojené. V současnosti působím jako houslista v instrumentální symphonic-prog kapele End of Scream a folkmetalovém uskupení Cruadalach.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY