Přejít k hlavnímu obsahu
Než jsme stihli vytvořit společnou skladbu, Erb zemřel. Zemřel i Brünndenberg? | Foto: Sivitz
Než jsme stihli vytvořit společnou skladbu, Erb zemřel. Zemřel i Brünndenberg? | Foto: Sivitz
Sivitz - St, 18.11.2020 - 15:00

One man show, nebo duo?

Jednoduchá otázka, o to složitější odpověď. Brünndenberg vznikl v roce 1999, na základě přátelství dvou grafiků a designérů. U jednoho stolku v bývalém industriálním objektu brněnské zbrojovky na Cejlu. Atmosféra tohoto místa podtrhovala postupně vznikající myšlenku hudebního dua pánů Erba a Sivitze. Sychravá rána v industriální čtvrti, zamlžené tovární okno s výhledem na dlážděné nádvoří. Ocelové město.
 
Brünndenberg tedy vznikl jako společenství dvou přátel nejen v hudbě, ale i ve vnímání estetiky. Bez ohledu na to, co se líbí většině. Dva spiklenci. V té době vznikla různá alter ega, Mansfeld, DeZiro, Erb, nebo Port80, Sivitz, Unterschwellige Einheit... Šuplíkové projekty. Erb byl více zaměřen na scénickou hudbu a industriál, Sivitz tíhnul k technu a jeho odnožím. Ačkoli se naše tvorba žánrově lišila, měli jsme nutkavý pocit, že by bylo zajímavé tyto dva mikrosvěty propojit.
 
One man projekty posledních 20 let, díky kterým myšlenková báze Brünndenberg zesílila v konkrétnějších rysech. Každý jsme si pracovali na svém, ale tvorbu jsme vzájemně konzultovali.

Všechno má svůj čas, ale...

V roce 2017 jsme se vážně zamysleli nad jménem Brünndenberg. Nemohli jsme je nechat ležet ladem.V rámci běžných životů jsme si byli schopni vyměňovat hudební ideje, náměty, inspirace, a postupně se pokoušeli najít společný zvuk. Ani techno, ani scénická hudba, ani ambient, ani new wave.
 
Než jsme stihli vytvořit společnou skladbu, Erb zemřel. Zemřel i Brünndenberg? Zmizela naše společná myšlenka? Ne! Zní to pateticky? Proč ne?

První EP Ambivalence vyšlo v lednu 2020. Rok 2019 byl hledáním, komponováním, a vlastně většina materiálu zůstala takzvaně v šuplíku. Vznikly 4 klipy, 15 skladeb, a 4 se dostaly na Ambivalence.
 
Ambivalence tedy není o propojení, ale vymezení dvou přístupů. Hned v lednu 2020 jsem začal pracovat na novém albu Corvus Corax.To už do zamýšleného konceptu Brünndenberg zapadá více. Hned první skladba Annunciation je krokem do avantgardy. Album bylo vydáno v listopadu 2020, na pátek 13. Klipy jsou ve fázi příprav.

V čem je pro mě tvorba hudby s Erbem, a bez něj rozdílná?

Složitost vidím v nepřítomnosti Erba, musím si domýšlet, jaký by měl názor na gradaci ve skladbě, jak by řešil aranže, a spoustu dalších věcí. Do jisté míry je tedy to, co dělám projekcí, nebo snahou udržet jeho pohled na věc naživu. Ačkoli je Brünndenberg téměř neznámý, nijak to nesnižuje můj pocit zodpovědnosti k odkazu přátelství, které trvalo skoro 24 let. 
 
Zní to jako z foglarovky, ale tak už to někdy v životě chodí.
 
 
 
Tagy komunita Brünndenberg
Sivitz
Sivitz (Brünndenberg), elektronický hudební producent. Industrial, EBM & experimental electronic music project. Žánr není svěrací kazajka.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY