Přejít k hlavnímu obsahu
Kombinací rozpohybovaných fotek v novém klipu Ondřeje Galušky vznikají znepokojivé až hororové hybridní postavy a přízraky. | Foto: Michaela Pospíšilová Králová
Kombinací rozpohybovaných fotek v novém klipu Ondřeje Galušky vznikají znepokojivé až hororové hybridní postavy a přízraky. | Foto: Michaela Pospíšilová Králová
redakce -

Ondřej Galuška velebí marnost, v klipu Proces rozezpíval Franze Kafku

Videoklipem ke skladbě Proces hudebník a filosof Ondřej Galuška ohlašuje vydání své nové desky. Autora při vzniku této písně vzniku inspiroval Franz Kafka. Kultovní spisovatel si proto společně s Galuškou a hudebníkem Jakubem Königem zahrál i v kafkovském klipu, který připravil ve spolupráci s výtvarníkem Adamem Pavlem. Album Stručný úvod do filosofie marnosti vyjde 30. září u vydavatelství Tranzistor.

Singl Proces, v němž jako zpěvák hostuje také Jakub König, je volně inspirován příběhem ze slavného románu Franze Kafky. „Odkazuji ke známému příměru Před zákonem. Na podobenství o muži z venkova, kterého dveřník nepustí dovnitř, přestože – jak se dozvíme na konci – byl tento vchod určen pouze pro něj,“ říká Ondřej Galuška. „Toto podobenství představuje jedno z nejhutnějších, nejkondenzovanějších literárních vyjádření marnosti a promarněné šance,“ dodává.

Textový odkaz na Kafku byl důvodem k tomu, že tvůrci při výrobě videoklipu sáhli po Kafkově fotografii, kterou se podařilo rozhýbat, aby vyslovovala text písně. Stejným způsobem se pak rozpohybovaly fotky Galušky a Königa. Jejich kombinací pak vznikají znepokojivé až hororové hybridní postavy a přízraky. Ke kafkovskému světu by mohla odkazovat i instrumentace skladby s mechanicky repetitivními marimbami a apokalyptickými pozouny.

Interpretovat téma skladby je ale možné i jednodušeji, optikou umělce a jeho úzkosti z reakce kritiků a publika. „Je to jedno, je jedno, co tě baví. …Tady ti to znechutěj, na to je tu spoleh, tady ti to posouděj, všude jsi na doslech... Voni vědí..., jak si tě nastrojit, jak sluší ponížení...“ zpívá Galuška v písni Proces.

Zastřešující tématem celého alba, které Galuška vůbec poprvé nazpíval kompletně v češtině, je marnost, pomíjivost, krize všeho druhu, ale i melancholický humor. Obsahuje deset písní, na jejichž zvuku a formě se významně podílel producent Jonatán Pastirčák (Pjoni, Isama Zing), ale též zvukoví mistři Ondřej Ježek a Derek Saxenmeyer. Autora na desce doprovázejí členové skupiny The Odd Gifts. Na bicí a perkusivní nástroje včetně kovových barelů hraje Michael Nosek. Na baskytary a kontrabas Jaryn Janek, na kytary Jan Mizler a Ondřej Galuška, jenž společně s Filipem Jiskrou hraje také na pozoun.

Ondřej Galuška | Foto: Michaela Pospíšilová Králová

Jako hosté na desce vystupují James Harries, Bára Zmeková, Jakub König a Ondra Kopička. Hudba je různorodá a sahá od indie-folku po minimalismus a elektronický noise. Zvuk je ozvláštněný častým užitím marimby Radka Doležala a preparovaného piana Vojtěcha Procházky.

Album Stručný úvod do filosofie marnosti vychází 30. září 2022 u Tranzistoru. V zimě vyjde i stejnojmenná kniha, která je filosofickým zpracováním tématu marnosti a rozpracovává mnoho motivů z písní na desce. Novou nahrávku Galuška a The Odd Gifts představí 12. října v Brně ve Staré Pekárně. Následně se chystá také do Olomouce (13. října), Opavy (14. října), Úštěku (27. října), Plzně (5. listopadu) a Prahy (22. listopadu). Desku slavnostně pokřtí 12. ledna 2023 v pražské Malostranské besedě, kde zahrají rovněž eggnoise a Kittchen.

Jaký východiska má váš videoklip? Inspirovala vás někdy také nějaké literární postava? Podělte se s námi a napište na redakce@frontman.cz.

Tagy Ondřej Galuška

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY