Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 18.01.2022 - 19:00

Odešel legendární amp-guru Howard Alexander Dumble

Nejen svět muzikantů a kytarových zesilovačů přišel o ikonického konstruktéra Howarda Alexandera Dumblea, který zemřel 17. ledna. Smutná zpráva se objevila na instagramovém účtu značky Dumble Amps. Geniální designer, jehož aparáty se prodávají za astronomické částky, se proslavil zakázkovými celolampovými modely, postavenými např. pro Erica Claptona, Carlose Santanu, Robbena Forda, Stevieho Raye Vaughana, Dona Feldera, Keitha Urbana, Larryho Carltona, Johna Mayera apod.

Dumble nebyl rád středem pozornosti médií, proto existuje minimum rozhovorů a poměrně málo jeho fotografií. Muzikanti, kteří ho znali osobně, o něm tvrdí, že kromě mimořádného talentu a nezměrných zkušeností měl také téměř absolutní hudební sluch a velmi vstřícnou povahu. Bluesrockový mág Joe Bonamassa jej označil za „génia a jedinečného svého druhu“.

Podobně se v instagramovém příspěvku vyjádřil i kytarista Kenny Wayne Shepherd: „Většina o něm znala jen pověsti. Měl mimořádně laskavé srdce a byl to muž pevného přesvědčení. Inspiroval mě jako člověka i jako hráče a díky zesilovačům, které pro mě vytvořil, pozvedl moji hudbu. Navždy si budu vážit našeho přátelství a nikdy nezapomenu na jeho odkaz.“

Dumble odstartoval svoji kariéru ve zhruba jednadvaceti letech, kdy začal modifikovat zesilovače a komba Fender, čímž se stal postupně známým mezi muzikantskou komunitou. Poté se věnoval stavbě speciálních modelů aparátů pro konkrétní hráče, takže každý kousek z jeho dílny byl naprostý originál. Po čase se rozhodl navrhnout sérii vlastních butikových zesilovačů, včetně jednokanálové verze Steel String Singer a dvoukanálového Overdrivu Special, jež jsou podle řady názorů nejlepší elektronkové zesilovače, jaké kdy byly vyrobeny.

Tagy Howard Alexander Dumble Dumble Overdrive Special Dumble Steel String Singer

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY