Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Obálková filtrace EHX Nano Q-Tron

Obálkou řízený filtr je typ efektu vymykající se pedálovému mainstreamu, ale přesto je velmi dobře použitelný v široké škále žánrů a stejně účinný na kytaru, basu, klávesy a další nástroje. Firma Electro Harmonix je průkopníkem v této efektové kategorii, envelope filtry vyrábí již od sedmdesátých let a ve svém portfoliu měla či má spoustu modelů, zastoupených např. verzemi Doctor Q, Zipper, Bass Balls, Riddle, rackovým duálním Bi-Filterem nebo řadami Q-Tron, Q-Tron Plus, Mini či Micro. U EHX se rozhodli pokračovat v miniaturizaci poslední jmenované série a výsledkem je kompaktní provedení Nano Q-Tron, které s předchozími filtracemi sdílí analogovou koncepci i muzikální zvukový projev.

Nano Q-Tron reaguje na styl a dynamiku hry a v závislosti na síle úderu, respektive vstupního signálu, mění frekvenční charakteristiku tónu. Díky tomu může pedál vytvářet různé efekty od auto-wah až po jemné funky rejstříky. Vše záleží na tom, jak hrajete, a výrobce udává, že reakce efektu je velmi interaktivní.

Ovládání sestává z potenciometru celkové hlasitosti s dostatečnou rezervou, takže filtr lze použít i jako boost, knoflík Drive určuje citlivost sweep filtru a způsob, jakým pedál reaguje na dynamiku hry, a parametr Q nastavuje šířku pracovního pásma a ovlivňuje výraznost efektu. Kromě toho lze pomocí třípolohového rotačního přepínače Mode volit režimy LP, BP, HP určující, jaký frekvenční rozsah bude filtr propouštět.

Mod LP (low pass) zdůrazňuje nízká pásma, BP (band pass) střední frekvence a HP (high passt) výšky. Signálová cesta je řešena monofonně, footswitch je zapojen v režimu true bypass a napájení krabičky s průměrným proudovým odběrem 10 mA obstarává 9V baterie nebo adapter.

Oficiální cena kompaktního envelope filtru Electro Harmonix Nano Q-Tron o rozměrech 11.5 x 7 x 5.3 cm, vstupní impedancí 330 kOhm a maximální úrovní vstupního signálu + 5.2 dBu byla v případě českého trhu nastavena na cca 2800 Kč. Součástí dodávky je také baterie.

Tagy Electro Harmonix EHX Nano Q-Tron

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY